Nowy numer 14/2020 Archiwum

Pani Kaju, dziękujemy!

Nie byłam w stanie oglądać wczorajszej transmisji z Sejmu. Dziś oglądam. I… dziękuję!

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, kraju demokratycznego, cywilizowanego, szanującego prawa człowieka i obywatela. Oto obywatelka, przedstawicielka setek tysięcy Polaków, przemawia na mównicy sejmowej. Pani Kaja Godek mówi spokojnie, kulturalnie, merytorycznie. Jest doskonale przygotowana do wystąpienia, a wynika to zapewne nie tylko z ewidentnych uzdolnień retorskich (coraz rzadsza umiejętność w polskim parlamencie), jak i przede wszystkim z tematu, który kobieta zna z autopsji, z życia codziennego. Pani Kaja jest matką dziecka z Zespołem Downa. I broni innych dzieci, by jak jej syn - mogły żyć.

Po drugiej stronie wataha… posłów i posłanek z Ruchu Palikota. Ubliżające, poniżające komentarze. Złość i dzika wściekłość nie licująca ani z miejscem, ani z powagą tematu. Agresja względem osoby, która doskonale wie jak się żyje z chorym dzieckiem, wie co czeka matkę oczekującą na urodzenie dziecka z dysfunkcjami. Pani Kaja słyszy więc o swoich „zwierzęcych pobudkach”, które to popychają ją do „przedmiotowego traktowania kobiet”. Słyszy o swej podłości i o tym, że „kobietom nakłada kolejny krzyż”. Słyszy, że demokratycznie wybrani, polscy posłowie mówią z niemal z obrzydzeniem o dzieciach chorych, tak jakby mówili o odpadach, rzeczy bez wartości, której trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Na tym tle buty i zwykłego chamstwa, wyjątkowo żenująco (nie pierwszy raz) wybrzmiały słowa pani marszałek Sejmu, Wandy Nowickiej, która „zatroskała” się o los polskich rodzin, w których wychowują się chore dzieci. Bardzo piękna troska, szkoda tylko że pani marszałkini przypomina się los dzieci wyłącznie w kontekście walki o… ich zabicie.

I wrzaski z sali, pomruki, docinki (np. o tym, że pani Kaja na sprawie niepełnosprawności dziecka, chce wejść do polityki…). Oraz „zwykłe”, prostackie wygrażania: zazwyczaj wtedy, gdy pani Kaja celnie i spokojnie, punktuje kolejny absurd związany z zabijaniem chorych.

To nie wszystko. Bo dalej następuje żenujące stwierdzenie lekarza (!), ministra zdrowia, który po wypunktowaniu w jaki sposób zabijane są dzieci w polskich szpitalach, odesłał panią Kaję do… prokuratury! Panie ministrze, trochę logiki! Jak celnie zauważyła pani Kaja: przecież takie zabijanie jest w Polsce legalne!

I w końcu „upomnienie” pani Kai przez lekarza (!), marszałek Ewę Kopacz. „Upomnienie”, czy też raczej arogancki nakaz, by podczas wystąpienia o zabijaniu dzieci, nie mówić o… zabijaniu dzieci. Oczywiście. Gdy mowa o zdrowych istotach, najlepiej tych chodzących i mówiących (byle poprawnie), w pełni uzasadnione jest nazywanie ich dziećmi. Gdy mowa o istotach chorych, i nieco młodszych (tak, tak, piąty, szósty miesiąc ciąży…), należy używać określeń adekwatnych, czyli lekkich i przyjemnych. Osobiście proponuję przyjąć, na potrzeby „wrażliwego” Sejmu, taką nomenklaturę: zamiast słowa „zabijanie” mówmy  „rozpłynięcie się w niebyt”. A zamiast „chore dziecko” można mówić „uszkodzony płód”.  Sejmowi lekarze zapewne uznają to za przejaw wrażliwości oraz elementarnej wiedzy o rozwoju człowieka.

Szanowna Pani Kaju! Po pierwsze: jeszcze raz dziękuję. Za postawę, odwagę, niezłomność, spokój. Przypuszczam, że piątkowe wystąpienie i skandaliczne zachowanie posłów, musiały wiele Panią kosztować.

Mówiła Pani w imieniu swojego syna i innych chorych dzieci. Mówiła Pani w imieniu tysięcy polskich obywateli, dla których życie każdego człowieka ma sens. My, podobnie jak Pani, nie dyskryminujemy obywateli z powodu koloru skóry, ilorazu inteligencji, stopnia niepełnosprawności, wieku. I podobnie jak Pani, nazywamy rzeczy po imieniu: dzieci w Polsce są zabijane tylko dlatego, że PRZYPADKIEM mają ZD. I podobnie jak Pani, nie godzimy się na to, by posłowie którzy PRZYPADKIEM urodzili się bez ZD - pozwalali na mordowanie.

Wczoraj lider RP zagroził Pani procesem. Za co? Przypuszczalnie za odwagę i prawdę w mówieniu o losie ponad 600 chorych dzieci w kraju. Myślę jednak, że sprawy nie przemyślał! Stanowczo powinien zagrozić procesem co najmniej 450 tys. obywateli, którzy podpisali się pod inicjatywą ustawodawczą, którą Pani referowała. W tym mnie: również zabijanie dzieci chorych uważam za bestialstwo i barbarzyństwo.

Tak więc doczekaliśmy się czasów, gdy w kraju teoretycznie demokratycznym, teoretycznie cywilizowanym, i teoretycznie szanującym prawa człowieka i obywatela, demokratycznie wybrani posłowie, de facto (Pani nas reprezentuje) grożą procesami… tysiącom obywateli.

Pani Kaju! Gdyby do kuriozalnego i przerażającego procesu doszło, nie będzie Pani sama! Wszyscy, których Pani reprezentowała, staną za Panią murem.

Zobacz zapis filmowy wydarzeń w Sejmie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

 • dr
  03.10.2013 12:17
  Przyłączam się do podziękowania!
  Naprawdę było warto, chociaż nadal wiele pracy przed nami.
  doceń 0
 • editt
  06.10.2013 23:18
  Dołączam się do podziękowań za walkę i gratulacji rzeczowych argumentów i stoickiego spokoju mimo tylu emocji. Pani Kaju, wyrazy uznania!!!
  Debatę obejrzałam w całości. I tak, jak szokowala mnie postawa lewicowych posłów, którzy nijak nie odpowiadali na argumenty a jedynie wykrzykując z mównicy (p. Nowicka) jakieś absurdy ("kobietom zgwalconym też każecie rodzić dzieci?"), tak też z oslupieniem oglądałam skrót z debaty w wiadomościach, prezentujący wycinki bez treści, za to pełne tych emocjonujących fragmentów. Co by przypadkiem nikt z osób kto nie miał czasu/cierpliwości/nerwów do śledzenia całej debaty nie odniósł wrażenia, że ta inicjatywa warta jest dyskusji, wskazuje na ważki problem i podparta jest bardzo konkretnymi i rzeczowymi argumentami.
  No cóż, tyle na temat "obiektywnej" telewizji propagandowej!
  doceń 0
 • saherb
  13.01.2014 12:00
  Moim zdaniem pani Kaja powinna posłuchać napomnienia marszałek Kopacz. Od tej pory powinna używać zwrotu "mordowanie dzieci".
  doceń 0
 • jan
  04.06.2014 15:30
  Dziękuję pani poseł z całego serca.Z takimi osobami jestem od 1980 r(SOLIDARNOŚĆ)Nie jestem bierny,w dalszym ciągu angażuję sie z żoną w obronę życia.Dzięki pani ujawnia sie kto kim jest,i to jest dobre!!!!!!

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji