Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Włochy się trzęsą

Rekordową liczbę niegroźnych wstrząsów sejsmicznych zanotowano tego lata we Włoszech - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Wnioski te wyciągnął analizując dane z lipca, kiedy ziemia zatrzęsła się prawie 3 tysiące razy.

Nie ma powodu do niepokoju, bo wstrząsy nie były silne i jest to normalne zjawisko na terytorium o dużej aktywności sejsmicznej - uspokoili sejsmolodzy. Podkreślili, że nie zanotowano żadnych szkód.

Sejsmolog z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Aleksandro Amato poinformował, że w lipcu zanotowano we Włoszech 2874 wstrząsów, czyli średnio blisko 100 dziennie. W lipcu zeszłego roku wstrząsów tych było 1267, czyli pond dwa razy mniej. 1580 zanotowano w 2011 roku.

Spośród wszystkich tych zjawisk tylko w dwóch przypadkach w lipcu tego roku siła wstrząsu przekroczyła 4 w skali Richtera. Takie wstrząsy są już wyraźnie odczuwalne. Do obu tych najsilniejszych doszło koło Ankony w regionie Marche. To tam 21 lipca wstrząs miał siłę 4,9. Wywołał panikę wśród ludności, ale nie spowodował strat.

30 razy siła ta przekroczyła 3 stopnie, a 311 razy- 2 w skali Richtera.

Tak zwanych małych trzęsień ziemi, do 2 w tej skali było 2610.

Ziemia trzęsła się w Emilii-Romanii, na pograniczu Ligurii i Toskanii, w Umbrii, w stołecznym regionie Lacjum, na Sycylii i w Kalabrii.

Choć, jak odnotowują media, liczba 3 tysięcy wstrząsów sejsmicznych w ciągu jednego miesiąca robi wrażenie, to niewielki odsetek tych powyżej 4 stopni wskazuje, że sytuacja jest całkowicie w normie.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama