Nowy numer 28/2018 Archiwum

Batonik i wódka

Panie, uzdrów rabbiego, żebym mógł wreszcie napić się wódki!

Siostra Halina Madej, która trafiła wczoraj na nasze wieczorne modlitewne spotkanie opowiadała o tym, że każdy dzień rozpoczyna od kawy z Jezusem. Żyje w Jego obecności więc rozmów z niebem nie ogranicza do klasztornej kaplicy. „Można spędzać z Jezusem czas jedząc np. batonik Mars” – rzuciła.

Pociekła mi ślinka. „Wsunąłbym takiego Marsa!” – pomyślałem, gdy usłyszałem o tych słodkich rozmowach z Najwyższym. To samo wypowiedziała po chwili moja żona. Minutę później podbiegły do nas dzieci, które przytargały od dziadka… torebkę małych batoników „Mars”. Zamurowało nas.

Momentalnie przypomniałem sobie znakomitą historię, którą wyszperałem w „Gogu i Magogu” Martina Bubera: Kiedy cadyk Jehudi z Przysuchy zachorował, jego chasydzi zarządzili miesięczny post od wszelkich napojów alkoholowych oraz modlitwę o jego wyzdrowienie. Jakiś wieśniak przyjechał do miasta i zaszedł do karczmy, żeby pokrzepić się szklaneczką wódki. Karczmarz wyjaśnił mu, że to dzień ścisłego postu i picie wódki jest absolutnie zabronione. Wieśniak udał się więc do synagogi i z całych swoich sił modlił się: „Panie, uzdrów świątobliwego rabbiego, żebym znów mógł napić się mojej wódki!”. Wkrótce potem rabbi poczuł się lepiej i rzekł: „Modlitwa tego wieśniaka była bardziej szczera od wszystkich waszych błagań i to jej zawdzięczam wyzdrowienie”.

« 1 »
oceń artykuł
 • a
  02.09.2013 16:12
  Dziękuję, dziękuję, za Przysuchę, za batonik(od razu poszłam opędzlować coś słodkiego)ale najbardziej za naukę modlitwy!
  doceń 1
 • Savonarola
  02.09.2013 18:04
  Ten wiesniak mial dziwnie niekatolickie podejscie do modlitwy.Zamiast poprosic o wstawiennictwo jakiegos zmarlego swietego,albo skorzystac z posrednictwa Maryi,wiesniak zawolal DO PANA! I... ZOSTAL WYSLUCHANY!!! Moze tedy droga??? Moze cala masa katolickich swietych jest nam zupelnie niepotrzebna,bo swoje modlitwy powinnismy zanosic bezposrednio do BOGA,Stworcy nieba i ziemi?Czyz nie tego uczyl nas Jezus podajac przyklad modlitwy -Ojcze nasz...? Szatan zaciera rece z radosci,gdy uda mu sie zwiesc ludzi,ktorzy zamiast Stworcy oddaja czesc stworzeniu.
  doceń 0
 • dziewojciech
  02.09.2013 22:17
  Panie, uzdrów polskich alkoholików, żebyśmy mogli pić w sierpniu piwo w górach i wino na romantycznych kolacjach!
  doceń 1
 • circ
  04.09.2013 06:58
  Boże, dzięki ci za Ja kimowicza.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji