Nowy numer 25/2018 Archiwum

Spotkanie byłych gwardzistów

Odbywające się co dwa lata spotkanie stowarzyszenia byłych żołnierzy Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej zakończyło się w Lozannie.

Poza wymianą doświadczeń i przeżyć ze służby, byli gwardziści także wspólnie modlili się podczas Eucharystii sprawowanej przez bp. Charlesa Moreroda OP. Tym razem w sposób szczególny uczczono Papieża Juliusza II, którego 500. rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. To on powołał do istnienia tę najmniejszą armię świata, by broniła i chroniła następców św. Piotra.

Do stowarzyszenia należy dziś ok. 1500 byłych żołnierzy tej formacji, ale nie wszyscy mogli przybyć na zjazd w Lozannie. Nieodłącznym elementem spotkań jest uroczysta defilada 50-osobowego oddziału weteranów papieskiego wojska. Maszerujący ubrani były w tradycyjne pasiaste stroje gwardzistów. Była to także okazja, by młodzi Szwajcarzy mogli zobaczyć z bliska tę wyjątkową i wręcz legendarną formację. Każdego roku do służby w Watykanie rekrutowanych jest bowiem ok. 30 nowych gwardzistów.

Nie jest prawdą, jakoby charakterystyczne mundury tej armii były zaprojektowane przez Michała Anioła. Zmieniały się one bowiem wraz ze zmianą kolejnych pontyfikatów. Mundur obecny obowiązuje od 1914 r. i powstał na bazie rysunków Rafaela. Ze względów oszczędnościowych od tej pory już nie był modyfikowany. Składa się ze 144 elementów i wraz z oporządzeniem waży 8 kg.
 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama