Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ban Ki Mun poparł Obamę ws. Syrii

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poparł Baracka Obamę, który postanowił zwrócić się do Kongresu USA o autoryzowanie operacji militarnej przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny na jednym z przedmieść Damaszku 21 sierpnia.

Ban Ki Mun postrzega decyzję Obamy "jako jeden z aspektów starań o szeroki międzynarodowy konsensus w kwestii środków (które mają zostać zastosowane) w odpowiedzi na każdy przypadek użycia broni chemicznej" - powiedział w niedzielę rzecznik sekretarza generalnego ONZ Martin Nesirky.

Podkreślił, że użycie broni chemicznej jest nie do przyjęcia bez względu na okoliczności, a ci, którzy się tego dopuszczają, nie powinni pozostać bezkarni. "Wszyscy sprawcy tak straszliwej zbrodni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności" - zaakcentował.

Nesirky poinformował również, że Ban Ki Mun zwrócił się do szefa ekipy inspektorów ONZ ds. broni chemicznej Ake Sellstroema o przyspieszenie analizy próbek zebranych na miejscu ataku chemicznego w Syrii. Nie chciał powiedzieć, kiedy można oczekiwać wyników badań.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze poinformowała w sobotę, że próbki, które inspektorzy przywieźli z Syrii, zostaną przekazane do zbadania w różnych laboratoriach "zgodnie z ustalonymi i uznanymi procedurami i standardami" i że "te procedury mogą potrwać do trzech tygodni".

 

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama