Nowy numer 3/2021 Archiwum

Krzesła

Dwa fotele. Techniczny szczegół? A może ważna podpowiedź dla współczesnego Kościoła?

Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Rumunii w 1999 roku tłum skandował: „Unitate, unitate” (jedność, jedność!). Sam papież miał wówczas rzucić do przedstawicieli rządu: „Unitate, ale bez securitate”. Daniel I, patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego wspomina: – Ekumenizm papieża wyrażał się w gestach. Wy w Polsce tego nie zauważyliście, ale dla nas miały one kolosalne znaczenie! Jan Paweł II przy każdej wizycie i modlitwie w cerkwiach stał. A był już słabiutki, zmęczony, schorowany. Z ledwością opierał się o pulpit. Ale nie usiadł. Dlaczego papież nie siada? – dziwiliśmy się, a on odpowiedział: „Bo w cerkwi jestem pielgrzymem”. Wizytował cerkwie ubrany w szaty liturgiczne. Tak, jakby nie mógł się doczekać wspólnej celebry! A po trzecie: fotel, na którym siedział był na poziomie foteli innych biskupów. Osobiście o to zabiegał! Uszanował tym samym zwyczaj równości biskupów prawosławia, nie narzucał się z pojęciem hierarchiczności. A już kilka chwil później w kościele katolickim siedział na tronie o osiem stopni wyższym niż kapłani. To bardzo ważny gest!

Wielu moich znajomych zapamiętało zwykłe, proste drewniane krzesło, na którym siedział papież Franciszek w czasie wielomilionowej uroczystej Eucharystii na plaży Copacabana. Drobny techniczny szczegół? A może ważna podpowiedź dla współczesnego Kościoła?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także