Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zamknęli Lenina

Mauzoleum w Moskwie zostało zamknięte.

Niestety tylko dzisiaj, a to  z powodu odbywających się właśnie w Moskwie uroczystości 1025 rocznicy Chrztu Rusi.  Obchody zainaugurował wczoraj patriarcha Cyryl w soborze Chrystusa Zbawiciela. Dzisiaj na Placu Czerwonym odbędzie się wielki koncert muzyki religijnej z okazji tej rocznicy, w którym wezmą udział, obok przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego, liczni goście z innych Kościołów chrześcijańskich na całym świecie oraz władze Rosji. Na Placu Czerwonym odbędzie się także pożegnanie relikwii Krzyża św. Andrzeja, która od kilkunastu dni peregrynowała od Petersburga do Moskwy. Teraz relikwia zostanie specjalnym pociągiem przewieziona do Kijowa. 28 lipca na Włodzimierzowskiej Górce, a więc w miejscu, gdzie według tradycji odbył się chrzest władcy Rusi Kijowskiej, odbędą się główne uroczystości tej rocznicy.

Decyzja o zamknięciu Mauzoleum Lenina, aby nie przeszkadzać w organizacji uroczystości Chrztu Rusi, choć podyktowana względami formalnymi, ma jednak również głęboki wymiar symboliczny.  Kult Lenina był osią gigantycznej ateistycznej antyreligii, którą propagowano przez kilkadziesiąt lat nie tylko w Rosji, ale w całej Europie Wschodniej.  Ma więc swoją optymistyczną wymowę fakt, że centralne miejsce tego pogańskiego kultu zostaje zamknięte, aby nie przeszkadzać w świętowaniu rocznicy Chrztu Rusi. Wydaje się także, że dzień ostatecznego usunięcia mumii z Placu Czerwonego jest już bliski.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się