Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kaczyński: To błąd moralny!

Przyjęcie przez Sejm uchwały w sprawie zbrodni wołyńskiej bez terminu "ludobójstwo" to wielki błąd moralny i błąd odnoszący się do polskiej racji stanu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po głosowaniu. Stało się bardzo źle - ocenił.

Kaczyński zaznaczył, że media ukraińskie dostrzegły, że polski Sejm przyjął "miękką wersję" uchwały. "W sprawie masowego zabijania Polaków polski Sejm nie powinien przyjmować miękkiej wersji" - powiedział szef PiS dziennikarzom w Sejmie. "Stało się bardzo źle" - ocenił.

"To przede wszystkim wielki błąd moralny i błąd odnoszący się do polskiej racji stanu (...). To było ludobójstwo i Polacy nie mogą zgadzać się z opinią, że, owszem, jak się morduje na przykład Żydów, to jest ludobójstwo, jak się morduje Polaków, to nie jest ludobójstwo" - powiedział.

Szef PiS ocenił, że przyjęcie ostrzejszej wersji uchwały nie miałoby znaczenia dla stosunków naszego kraju z Ukrainą.

Według Kaczyńskiego przyjęcie uchwały w kształcie, o którym zdecydowała większość sejmowa, to kolejny dowód na to, że obecne elity polityczne "nie są w stanie reprezentować polskich interesów na wszystkich azymutach". Jak mówił, polskie elity zwykły stawiać Polaków w roli oskarżonych, posługując się "pedagogiką wstydu".

Sejm podjął w piątek uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej, w której oddał hołd ok. 100 tysiącom Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Zbrodnię określił jako "czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa". Nie ustanowił dnia pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama