GN 48/2020 Archiwum

Zmiana płci wbrew Konstytucji?

"Jak można prawnie stwierdzić, że mężczyzna mający syna nagle po 50. roku życia stał się kobietą?" – pyta poseł Krystyna Pawłowicz.

Sądy rozstrzygające w sprawach dotyczących tzw. zmiany płci działają wbrew Konstytucji. W polskim systemie prawym nie istnieją bowiem przepisy zezwalające osobom cierpiącym na psychiczne zaburzenie płciowości na prawną zmianę płci z medycznej na odczuwaną psychicznie.

"Jak można prawnie stwierdzić, że mężczyzna mający syna nagle po 50. roku życia stał się kobietą? Bo on tak czuje? Czy można naturę przełamać wyrokiem sądowym?" – w rozmowie z NDz pyta poseł Krystyna Pawłowicz.

W  Polsce nie ma przepisów ustrojowych określających organ właściwy dla decydowania o tzw. korekcie płci. W naszym kraju nie istnieją także żadne przepisy ustawowe materialne regulujące tzw. zmianę płci. Trudno wskazać także przepis proceduralny dla tzw. zmiany płci.

Pawłowicz w tej sprawie kieruje do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego interpelację. Poseł chce wiedzieć dlaczego, mimo świadomości wad obecnej praktyki sądowej, minister nie podejmuje działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodności z Konstytucją i podstawowymi ustaleniami nauki prawa.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama