Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tymczasowy prezydent Egiptu

Jest kolejny dowód na sprawnie przygotowany zamach stanu w Egipcie.

Już wczoraj wieczorem arabska telewizja Al-Jazeera podała, że obowiązki głowy państwa tymczasowo przejmuje Adli Mansur, zaledwie od kilku dni przewodniczący egipskiego trybunału konstytucyjnego. Został nim 30 czerwca, co dziwnie zbiegło się z narastającą falą protestów w kraju. Dzisiaj Mansur złożył już przysięgę na wierność konstytucji… której obowiązywanie zostało wczoraj zawieszone przez wojsko.

Warto zauważyć, że 67-letni Mansur był wiceprzewodniczącym trybunału konstytucyjnego od 1992. Jako członek trybunału przygotowywał ramy prawne przed pierwszymi demokratycznymi wyborami prezydenckimi w ubiegłym roku, w których zwyciężył obalony wczoraj Mohamed Mursi. Przewodniczył też pracom zespołu, który doprowadził do uchwalenia prawa zakazującego członkom obalonego reżimu kontestowania wyników wyborów. Dziś został tymczasową głową państwa jako figurant generałów, którzy właśnie wynik zeszłorocznych wyborów nie tylko kontestowali, ale skutecznie „unieważnili”, usuwając prezydenta Mursiego. Postawienie na czele państwa Mansura niemal od razu po obaleniu legalnie wybranego prezydenta, jest kolejnym dowodem na to, że mamy do czynienia ze sprawnie zorganizowanym zamachem wojskowym.

« 1 »

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także