Nowy Numer 29/2018 Archiwum

UE znów atakuje Węgry

Rząd Viktora Orbána zdaniem Zielonych „przygotowuje grunt dla homofobii, ksenofobii, podkopuje fundamentalne wartości Europy” - informuje "Rzeczpospolita".

We wtorek eurodeputowani powrócili do debaty plenarnej nad stanem demokracji na Węgrzech, która według  lewicy i liberałów jest wciąż naruszana przez prawicowy rząd Viktora Orbána. Dziś Parlament Europejski podejmie decyzję w sprawie przyjęcia tzw. raportu Tavaresa, krytycznie odnoszącego się do zasad demokracji na Węgrzech. Orbánowi zarzuca się politykę opartą na homofobii, ksenofobii, autorytaryzmie, ograniczaniu wolności mediów i deformowaniu sądownictwa. Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, należy poprawić węgierskie prawodawstwo, łącznie z konstytucją.

Premier Węgier podczas wtorkowej debaty podtrzymywał swoje decyzje o opodatkowaniu banków i koncernów, bronił definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Przyznał także, że przyjmuje krytykę, ale odrzuca „europejską kuratelę”, której, jego zdaniem, Węgry nie potrzebują.

Do jednoznacznego zadeklarowania solidarności z Węgrami wzywa polski rząd Marek Jurek. "Prawica Rzeczypospolitej wyraża uznanie wszystkim polskim posłom, którzy na forum Parlamentu Europejskiego przeciwstawili się atakom na Węgry. Jednocześnie apelujemy do rządu o zdecydowaną politykę solidarności. W sytuacji tak poważnego zagrożenia wolności w Unii Europejskiej nie ma miejsca na balansowanie między tymi, którzy bronią praw narodów i tymi, którzy je podważają" –  czytamy na wpolityce.pl. Marek Jurek podkreśla, że ataki zagranicznych polityków wymierzone w stronę premiera Viktora Orbána godzą także w zasady współpracy europejskiej. "Więc również w suwerenność, prawa i interesy Polski" – zaznacza prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Zdaniem premiera Węgier przyjęty w środę w parlamencie Europejskim raport poważnie narusza i ogranicza niezależność Węgier. Viktor Orban w ostrych słowach podsumował działania PE nazywając je obraźliwymi dla Węgrów. "Nie możemy zaakceptować, że traktat UE, na mocy którego - potwierdzając to w referendum - weszliśmy do Unii Europejskiej, teraz ktoś chce jednostronnie zmodyfikować" - dodał.

« 1 »

Zobacz także

 • Rafał Sudoł
  03.07.2013 15:15
  Wspólny sojusz Polsko-Węgierski byłby niezwykle dobrym przykładem, jak w tym chorym układzie trzymać się razem. Węgry teraz potrzebują bardzo naszego wsparcia, pokazania, że Polska i Węgry to kraje bardzo bliskie sobie nie tylko przez historię ale i przez współczesność, poprzez uniwersalne, chrześcijańskie korzenie i dorobek poprzednich pokoleń. Niestety ten rząd Węgrów nie wesprze, bo od dawna trzęsie tyłkiem przez brukselskimi urzędnikami... Wstyd Panie Tusk! Argumentacja UE jest wręcz niepoważna... Przecież Węgry właśnie bronią tego, co Europa na przestrzeni wieków wydała... To tych wartości bronią Węgry a nie dewiactwa i homopropagandy...
  doceń 0
 • Krzysiek
  04.07.2013 09:48
  >>podkopuje fundamentalne wartości Europy<<
  Co jest fundamentalną wartością Europy?
  Wg mnie Chrześcijaństwo.
  Jeżeli ktoś atakuje Chrześcijaństwo -a to robi świeckość - atakuje fundamentalne wartości Europy.
  doceń 0
 • Krzysiek
  04.07.2013 09:53
  Do Jonasza. >>Ale na samych wartościach nie można rozwijać gospodarki.<<
  Tylko na wartościach i to Chrześcijańskich możesz zbudować gospodarkę.
  Socjalizm w praktyce pokazał, że budowa na wartościach partyjnych - dała wymuszoną śmierć 120 milionów ludzi, dała gospodarkę reglamentacji wszystkiego, dała zakłady niewydolne itd itp.
 • Kovacs Jancsi
  25.07.2013 22:52

  Európa csendes, újra csendes...

  O Europo, cisza wszędzie
  Nie słychać buntowniczych salw...
  Żeś cnót wolności nie broniła,
  Ze wstydu za to dziś się spal.

  Tchórzliwe ludy na odbiegły,
  Któż Węgrom da pomocną dłoń?
  Okuto ludów korne ręce...
  W prawicy tylko naszej broń.

  Czy mamy w smutku się pogrążyć,
  Rozpaczą trapić naszą pierś?
  O nie! Ojczyzno działać trzeba
  Godnie z rozkazem naszych serc.

  Podniebny w gore serca nasze!
  Myśmy pochodnią, lampą, skrą
  Które w ciemnościach płoną światu
  Gdy znów narody twardo śpią.

  Gdyby nasz sztandar nie łopotał
  Wśród mroku nam współczesnych lat
  Może myśleliby i w niebie
  Że nagle wymarł cały świat...

  Błogosław! Czego jeszcze trzeba?
  By doznać wreszcie twoich łask?
  W epoce zdrad i sprzedajności
  Masz synów wiernych tylko w nas

  Sándor Petöfi

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama