Nowy numer 48/2020 Archiwum

Udaremniono zamach terrorystyczny

Dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zostały aresztowane w Kanadzie pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego - podała we wtorek policja. Celem ataku miał być parlament prowincji Kolumbia Brytyjska.

Dwoje zamachowców umieściło w poniedziałek bomby pod budynkiem parlamentu prowincji Kolumbii Brytyjskiej w mieście Victoria. Do ich konstrukcji użyli garnków do gotowania pod ciśnieniem, a więc takich, jakich użyto niedawno w zamachu na mecie maratonu w Bostonie.

Ładunki, jak podają kanadyjskie media, miały wybuchnąć w poniedziałek, podczas Canada Day, czyli kanadyjskiego święta narodowego.

Zatrzymani w miejscowości Abbotsford 30-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna urodzili się w Kanadzie. Jak podaje policja, "zainspirowała ich ideologia Al-Kaidy". Według policyjnych informacji, zagrożenie było rzeczywiste, jednak współpracujące służby - policja federalna (RCMP), kanadyjski wywiad(CSIS) i służby graniczne - odpowiednio wcześnie wykryły plany zamachu terrorystycznego.

Minister bezpieczeństwa publicznego Vic Toews powiedziała we wtorek na konferencji prasowej, że dochodzenie o kryptonimie Project Souvenir rozpoczęto w lutym br. "Wczorajsze zatrzymania dowodzą, że terroryzm nadal jest rzeczywistym zagrożeniem dla Kanady" - podkreślił Toews.

Na razie policja nie podaje więcej informacji. Zatrzymani pojawili się we wtorek na krótko przed sądem, ponownie staną przed nim za tydzień.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama