Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Spotkanie prezydentów w Wiśle

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Ivan Gaszparovicz i Janos Ader spotkali się we wtorek późnym popołudniem w prezydenckiej rezydencji w Wiśle.

Podczas rozmów - jak zapowiedział w poniedziałek prezydencki minister Jaromir Sokołowski - Komorowski podsumuje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4), która zakończyła się 30 czerwca, a węgierski przywódca przedstawi priorytety swego kraju, który obejmuje przewodnictwo.

Dyskusja koncentrować się ma wokół współpracy w takich dziedzinach, jak energetyka, bezpieczeństwo, transport, infrastruktura i dialog obywatelski. Dotyczyć będzie także Bałkanów Zachodnich, perspektywy rozszerzenia UE oraz Partnerstwa Wschodniego.

W środę przed południem do przywódców państw grupy V4 dołączy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Omawiana będzie m.in. problematyka ukraińska, w tym kwestia podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie. Po zakończeniu sesji przewidziana jest konferencja prasowa.

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej w środę zwiedzą Kraków oraz Wieliczkę.

Zameczek w Wiśle powstał w latach 1929-31. Służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Podczas II wojny światowej przebywali w nim Niemcy, a po wojnie notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna z kopalń. W latach 90. zameczek przeszedł w ręce Kancelarii Prezydenta. Funkcję rezydencji prezydenta RP pełni ponownie od 2005 r.

Na zaproszenie polskich prezydentów w wiślańskim zameczku gościło wielu przywódców państw.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama