Nowy Numer 29/2018 Archiwum

TVN słusznie ukarana

Sąd Najwyższy uznał, że kara nałożona na TVN za emisję programu Kuby Wojewódzkiego jest słuszna. W programie wetknięto polską flagę w atrapę psiej kupy.

Wyemitowany przez TVN w 2008 roku program Kuby Wojewódzkiego  wywołał protesty widzów, a jeden z nich złożył doniesienie do prokuratury o naruszenie przepisów prawa karnego oraz powiadomił Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Prokuratura postępowanie umorzyła, natomiast Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, nałożył na stację karę w wysokości 417 tys. złotych.  TVN odwołał się do sądu, twierdząc, że program był satyryczny i krytyka dotyczyła ważnej społecznie sprawy, czyli dbania o czystość w miastach.  

Sąd I instancji uchylił nałożona karę, sąd II  utrzymał karę w mocy. Stacja TVN karę zapłaciła, bo wyrok był prawomocny, ale wniósła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną TVN. Sędzia sprawozdawca Maciej Pacuda wyjaśniał, iż istota sprawy polega na interpretacji dwóch przepisów Konstytucji – art. 14 i 54. Czytamy w nich, że "Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu” oraz  „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.”

Te prawa nie mają jednak charakteru absolutnego i podlegają ograniczeniom wskazanym w art.32 ust.3 Konstytucji czyli np. bezpieczeństwu państwa. Z kolei tamą dla poszanowania symbolu państwowego jest art.1 ustawy o godle. Według tego przepisu godło i hymn Polski podlegają ochronie. Nie ma w tym przepisie sankcji, jednak otaczanie symboli narodowych czcią jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela. Z kolei art.18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje emisji audycji sprzecznych z  moralnością i prawem.

Zdaniem SN kara jaką otrzymał nadawca jest proporcjonalna do jego dochodów i  równa jest wartości z uzyskanych reklam w czasie jednego odcinka „Wojewódzki show”. 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • Jasiek
  02.07.2013 17:50
  Nomen omen: Kupa ukarany za kupę.
  doceń 0
 • Ee
  02.07.2013 21:12
  Ten tytuł jest mylący. Jest rzeczą słuszną ukarać TVN, ale suma dla tej rozgłośni jest po prostu śmieszna. To jakby wojewódzkiemu kazać zapłacić złoty pięćdziesiąt - jest to sprzeczne z poczuciem sprawiedliwości. Kwota powinna być przynajmniej dziesięć razy większa.

  W procesach cywilnych ludzie uzyskują odszkodowania tego samego rzędu, np. kuriozalna sprawa odszkodowania dla Wałęsy od opozycjonisty Krzysztofa Wyszkowskiego za nazwanie Wałęsy TW.
  doceń 1
 • gut
  02.07.2013 22:53

  >>> '''Biednemu''' wiatr zawsze w oczy. <<<  ;)

  doceń 2
 • pjotruh
  26.07.2013 21:00
  Kara niesłuszna. To kraj sam się kompromituje, nas obraża, okrada jak może. Wystarczy poczytać komentarze na temat Polski. A Wojewódzki pokazał prawdę i za prawdę został ukarany: "Polska jest do dupy, do gówna". Ja nie mam poszanowania dla godła polskiego, bo polska traktuje nas jak jakieś bydło i nas Polaków upodla. Polska okrada swoich obywateli, do dupy z Polską.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama