Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dokoła świata - taniec i modlitwa

Tańczący sufi podczas corocznych uroczystości ku czci uchodzącego za świętego męża, sufiego Hazrata Lal Shahbaz Qalandar w Sehwan Sharif w Pakistanie; 28.06.2013.

Hazrat Lal Shahbaz Qalandar (1177-1274) był perskim mistykiem, poetą, filozofem, świętym mężem tego mistycznego nurtu islamu. Urodzony jako Syed Usman Marwandi, należał do sufickiego zakonu Suhrawardiyya. Głosił tolerancję religijną pomiędzy muzułmanami i Hindusami. Każdego roku tysiące pielgrzymów odwiedzają miejsce jego pochówku, zwłaszcza w rocznicę jego śmierci.  Świątynia wokół grobowca została wybudowana w 1356 r.

Dokoła świata - taniec i modlitwa   NADEEM KHAWER /PAP/EPA Początki sufizmu sięgają VIII wieku, ale już w IX stuleciu ruch ten stał się bardzo popularny z silnym ośrodkiem w Bagdadzie. W zależności od miejsca, w którym rozprzestrzeniał się islam, mistycyzm muzułmański wchłaniał elementy różnych religii i kierunków filozoficznych (np. chrześcijań­skie, neoplatońskie, irańskie, hinduskie i buddyjskie).

Mistycy muzułmańscy, zwani sufi, koncentrują się na duchowej walce z własnymi pożądaniami i egoizmem, które utrudniają osiągnięcie jedności z Bogiem. Jedną z form, religijnej eksprerji jest taniec

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama