Nowy numer 2/2021 Archiwum

Lutosławski rozrywkowy

Mało kto wie, że Witold Lutosławski pisał także muzykę rozrywkową, występując pod pseudonimem Derwid.

Jego piosenki wykonywały takie gwiazdy estrady, jak Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Halina Kunicka czy Mieczysław Fogg. Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazało się właśnie dwuzeszytowe wydanie tych utworów, zatytułowane „Piosenki taneczne”.

7 lipca o godz. 11.00 piosenki Derwida w wykonaniu Marty Saciuk i Przemysława Brannego zabrzmią w katowickim Parku Kościuszki, otwierając cykl Koncertów Promenadowych „Od Bacha do Beatlesów”. W razie niepogody koncert rozpocznie się pół godziny później w Centrum Kultury Katowice przy pl. Sejmu Śląskiego 2.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także