Ten cud zadziwi cały świat!

Cud zatwierdzony do kanonizacji Jana Pawła II nastąpił w dniu jego beatyfikacji 1 maja 2011 r. o godz. 21.37.

Pierwszy był, jak zresztą często, Vatican Insider. Portal włoskiej La Stampy uprzedził wczoraj agencję ANSA, podając informację o tym, że Komisja Teologiczna zatwierdziła kolejny cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. Oznacza to, że od kanonizacji dzielą nas już tylko miesiące. „Chciałbym, by odbyła się 22 października” – mówi w rozmowie z portalem La Stampy kard. Stanisław Dziwisz. Gazeta – zwykle znakomicie poinformowana – twierdzi, że jeśli nie ta data, papież Franciszek może wynieść do grona świętych polskiego papieża 24 listopada 2013 r., tj. na zakończenie Roku Wiary.

Polaka Agencja Prasowa podała dziś, powołując się na ANSA, że „według nieoficjalnych informacji” chodzi o uzdrowienie kobiety, która doznała ciężkiego uszkodzenia mózgu. Kobieta miała modlić się za wstawiennictwem polskiego papieża. PAP twierdzi też, że jak „podały media powołując się na nieoficjalne wiadomości z Watykanu, w tym przypadku z Kostaryki, którą Jan Paweł II odwiedził 30 lat temu, mowa jest wręcz o podwójnym cudzie, bo rodzina chorej odzyskała wiarę. Przypadek ten określono w pierwszych komentarzach jako „historię wiary i nadziei".

Jak jednak pisze Andrea Tornielii oraz watykaniści włoskiej gazety La Repubblica, na szczegóły cudu musimy jeszcze poczekać. Żadna włoska gazeta nie sugeruje cudu w Kostaryce, ani jego szczegółów. Może i dobrze, lepiej zanim wypowie się postulator procesu, ks. Sławomir Oder, zanim ogłosi wszystko papież Franciszek, lepiej poczekać z enuncjacjami.

Wiadomo natomiast na pewno, że cud nastąpił 1 maja 2011 r. w godzinie śmierci Jana Pawła II. Jak mówi w rozmowie z Torniellim kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Świętych, cud zatwierdzony przez Komisję Teologiczną i papieskiego lekarza, „zadziwi cały świat”. W swoim komentarzu na blogu Tornielli twierdzi nawet, że jego pozostali informatorzy watykańscy mówią o tym cudzie tak: „świat będzie w szoku”.

„Wszystko w Watykanie dzieje się w atmosferze najwyższego sekretu od stycznia – pisze Tornielli. – Wtedy to ks. Oder przedstawił szczegóły cudu – drugiego potrzebnego po beatyfikacji do zatwierdzenia kanonizacji. Ten nowy przypadek zbadało dwóch niezależnych lekarzy, stawiając tę samą diagnozę. Karty kliniczne pacjenta oraz dokumentacja lekarzy zostały następnie przedstawione oficjalnie w watykańskiej dykasterii, która natychmiast zajęła się dalszym badaniem sprawy. W lutym zebrała się komisja siedmiu lekarzy. Przewodniczył jej dr Patrizio Polisca, kardiolog Jana Pawła II, osobisty lekarz Benedykta XVI, a dziś papieża Franciszka. Także i ta komisja wydała pozytywny werdykt w odniesieniu do analizowanego przypadku, stwierdzając brak medycznego wytłumaczenia uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Teraz swoje zielone światło sprawie dała komisja teologów” – pisze watykanista La Stampy.

Prawdopodobnie także ze względów na ochronę osoby uzdrowionej, jej personalia i casus zostaną podane oficjalnie do wiadomości w ostatniej chwili. Podobnie było z uzdrowioną z Parkinsona francuską zakonnicą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Bątkiewicz-Brożek