Nowy numer 48/2020 Archiwum

Talibowie odetną się od Al-Kaidy?

Za kilka dni rozpoczną się negocjacje pokojowe rządu afgańskiego z talibami z udziałem USA, których celem jest zakończenie konfliktu w Afganistanie - podaje Biały Dom. Talibowie wstępnie zgodzili się na warunki tego procesu, w tym na odcięcie się od Al-Kaidy.

Talibowie mają jeszcze we wtorek wydać oświadczenie o wspieraniu negocjacji pokojowych w Afganistanie oraz o tym, że "sprzeciwiają się wykorzystaniu terytorium Afganistanu jako zagrożenia dla innych państw" - poinformowały we wtorek źródła w Białym Domu.

"Apelowaliśmy o to i przyjmujemy to jako bardzo ważny krok w kierunku pojednania po 30 latach konfliktu w Afganistanie. Wzywamy rząd i talibów, by rozpoczęli bezpośrednie negocjacje. USA będą ten proces wspierać" - dodał przedstawiciel administracji USA.

Podkreślił, że negocjacje będą z pewnością "trudne, długie i skomplikowane" i "nie ma gwarancji, że się powiodą". Ich wynikiem musi być osiągnięcie trzech warunków. "Talibowie zerwą związki z Al-Kaidą, zakończą przemoc i zaakceptują afgańską konstytucję, w tym zapisy o ochronie kobiet i mniejszości" - powiedział urzędnik.

Biały Dom podkreśla, że USA będą odgrywać "bezpośrednią rolę" w rozmowach pokojowych, "ale to są negocjacje głównie dla Afgańczyków", bo "pokój leży przede wszystkim w ich rękach".

Pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu USA z talibami odbędzie się w stolicy Kataru, Dausze, już za kilka dni. "Od początku będziemy rozmawiać o tym, jak (talibowie) zerwą związki z Al-Kaidą" - podkreślił urzędnik.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama