Nowy numer 48/2020 Archiwum

Japoński premier w Polsce

Trwa wizyta w Warszawie szefa rządu Japonii Shinzo Abe.

Donald Tusk przywitał Shinzo Abe na dziedzińcu kancelarii premiera, po czym obaj politycy udali się na rozmowy w wąskim gronie.

Rozmowa premierów Polski i Japonii miała dotyczyć m.in. polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej, bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej. Donald Tusk i Shinzo Abe omawiali również kwestie związane z polityką międzynarodową.

Dla polskiego rządu celem "numer jeden" spotkania z premierem Japonii jest pokazanie, że kraje Europy Środkowej, w tym Polska mogą być atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla japońskiego biznesu.

Premier Japonii weźmie też udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - które odbędzie się na Zamku Królewskim. Ok. godz. 15 planowana jest konferencja prasowa. Po południu Shinzo Abe zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jednym z ważniejszych tematów szczytu V4-Japonia ma być umocnienie stosunków ekonomicznych między Japonią a państwami Grupy Wyszehradzkiej. Strona japońska przekonuje, że szybkie podpisanie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią, będzie korzystne również dla gospodarki Polski i innych krajów Grupy.

W niedzielę rano Shinzo Abe złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Premier Japonii wraz małżonką przybył do Polski już w sobotę wieczorem. Tego dnia wziął udział wydarzeniu kulturalnym "Cool Japan" w hotelu Bristol. Podczas spotkania zaproszeni goście mogli poznać japońską kulturę, jedzenia i modę.

"Dobra pozycja państw Grupy Wyszehradzkiej w europejskiej gospodarce w czasie kryzysu, to dobra przesłanka, aby współpraca pomiędzy Japonią i Grupą Wyszehradzką była jak najściślejsza. Jestem przekonany, że warszawskie spotkanie będzie kamieniem milowym i przejdzie do historii relacji Japonii z Polską i relacji Japonii z całą Europą" - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Abe.

Jak dodał, ta wizyta otwiera też nowy rozdział w relacjach Japonia-Grupa Wyszehradzka.

"Główne obszary współpracy między Polską a Japonią, to dialog polityczny, współpraca gospodarcza i naukowa oraz wspieranie kontaktów międzyludzkich" - powiedział Tusk.

Polski premier poinformował, że ważnym tematem rozmów była też współpraca w dziedzinie energetyki. "Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej" - zaznaczył.

Tusk zadeklarował również, że Polska chce współpracować z japońskimi naukowcami na rzecz tworzenia tzw. inteligentnych sieci energetycznych.

Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Jak podkreślił podczas rozmów z premierem Donaldem Tuskiem wymienili się opiniami dotyczącymi dalszej współpracy, która ma mieć na celu rozwój obu państw. Dodał, że w sierpniu tego roku Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych.

"Zgodziliśmy się, że należy dążyć do spotkania, którego celem będzie omówienie konkretnych działań mających na celu rozwój współpracy w zakresie obronności" - powiedział japoński premier.

Dodał, że jego rozmowa z Donaldem Tuskiem dotyczyła też "dużej potrzeby wzrostu wymiany" między Polską i Japonią również w zakresie "wymiany ludzkiej".

"Z całą pewnością musimy dążyć do tego, aby budować i rozwiązywać problemy międzynarodowe również dzięki współpracy między Japonią i Polską" - podkreślił.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama