Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dziś ingres abp. Kupnego

O godz. 15. odbędzie się ingres abp. Józefa Kupnego do archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Nowy metropolita obejmie rządy w archidiecezji wrocławskiej.

Uroczystość rozpocznie się procesją, która wyjdzie z gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Przejdzie ona przy akompaniamencie Orkiestry Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego z Henrykowa.

W drzwiach katedry nowy metropolita zostanie powitany przez abp. Mariana Gołębiewskiego, swego poprzednika na urzędzie a obecnie administratora diecezji, po czym nastąpi kanoniczne objęcie diecezji przez abp. Józefa Kupnego.

Następnie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, przekaże abp. Kupnemu pastorał, który jest symbolem władzy pasterskiej. Przedstawiciele duchowieństwa i świeckich złożą nowemu metropolicie wrocławskiemu homagium czyli hołd składany przez duchowieństwo nowemu biskupowi.

Podczas Mszy św. abp Kupny wygłosi homilię. Oprawę muzyczną ingresu zapewnią chóry: Pueri Cantores Wratislavienses, Vox Ecclesiae oraz Basilica Cantans.

„Pragniemy wyjść na spotkanie przybywającego do nas Pasterza i otwartym sercem zaświadczyć o naszym oddaniu Kościołowi, w którym łączy nas głęboka wiara, miłość przywiązanie do Chrystusa w osobie biskupa – następcy Apostołów – zapewnia abp Gołębiewski zachęcając diecezjan do udziału w uroczystym ingresie nowego metropolity wrocławskiego.

Abp Gołębiewski kierował archidiecezją wrocławską w latach 2004-2013. Jego następcą papież Franciszek mianował 18 maja dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Józefa Kupnego.

Nowy metropolita wrocławski, 57-letni abp Józef Kupny jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Społecznych KEP oraz delegatem KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii. Abp Kupny był też głównym autorem przyjętego w ubiegłym roku dokumentu społecznego Episkopatu - „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze