Nowy numer 47/2020 Archiwum

Budapeszt czeka na wielką wodę

Kulminacyjna fala powodziowa na Dunaju w Budapeszcie pojawi się w niedzielę wieczorem; wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach, aby ochronić stolicę przed zalaniem - powiedział premier Viktor Orban.

"Wody zbliżają się obecnie do serca kraju i uważamy, że następne dwa dni będą decydujące. W Budapeszcie nie tylko powódź jest problemem (...), lecz także system kanalizacyjny" - podkreślił Orban, który spędził noc w mieście Esztergom, ok.50 km na północny-zachód od stolicy.

Według hydrologów szczytowa fala, szacowana na 8,95 m, jest spodziewana w Budapeszcie w okolicach godziny 18 i ma potrwać sześć godzin. O godzinie 10 rano poziom wody wynosił w mieście 8,85 m.

Służby przeciwpowodziowe i tysiące wolontariuszy pracowali całą dobę na zachodzie i północnym zachodzie kraju, gdzie trwa powódź. W sumie ewakuowano 1200 osób. 44 drogi są zamknięte.

Do trzech miejscowości - Pilismarot, Domos i Kisoroszi - dojazd jest jedynie od strony wody; łodziami dowożone jest zaopatrzenie. W Domos z uwagi na powódź nie przeprowadzono wyborów nowych lokalnych władz.

Premier Orban zapowiedział, że w poniedziałek zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu klęski żywiołowej, który ogłosił w minionym tygodniu. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama