Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ukraina: Noce Kościołów

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 7 czerwca w Polsce i na Ukrainie rozpoczęto „Noce Kościołów”. O inicjatywie „Radia Rodzina” z Wrocławia mówi ks. Cezary Chwilczyński, dyrektor tamtejszej rozgłośni.

„Zaczynaliśmy Noce Kościołów od miasta Wrocław. Dzisiaj to już jest wielkie przedsięwzięcie realizowane na terenie południowo-zachodniej Polski, w Kościele rzymskokatolickim, greckokatolickim, prawosławnym, luterańskim, a po raz kolejny robimy też tę inicjatywę Nocy Kościołów na terenie Ukrainy – diecezje lwowska, kamieniecko-podolska i kijowsko-żytomierska. Noce Kościołów to szereg wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów. Chcemy promować kulturę chrześcijańską przez «duże K»” – powiedział ks. Chwilczyński.

Centralnym wydarzeniem lwowskich obchodów będzie nabożeństwo w katedrze ormiańskiej, w którym weźmie udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Noce Kościołów odbywają się w 12. rocznicę wizyty na Ukrainie Jana Pawła II. Szczególną atrakcją związaną z tym wydarzeniem będzie mobilne muzeum Papieża Polaka, które pojawi się w największych ukraińskich miastach. O inicjatywie mówi abp Mieczysław Mokrzycki.

„Cieszę się bardzo, że przybyło także Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Ojciec Święty tutaj we Lwowie pozostał w pamięci wszystkich mieszkańców, wszystkich wiernych. I te osobiste rzeczy, te osobiste pamiątki przybliżą im jego osobę, jego nauczanie, jego przepowiadanie, a także tę wielką osobowość, która dotykała każdego człowieka” – powiedział metropolita lwowski.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama