Nowy numer 48/2020 Archiwum

Benedykt XVI: Żyję jak mnich

Znany niemiecki psychiatra i autor bestsellerowych książek Manfred Lütz wraz kard. Paulem Josefem Cordesem, emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum” 4 czerwca wieczorem odwiedzili Benedykta XVI - donosi Radio Watykańskie.

Lütz wręczył papieżowi seniorowi swoją najnowszą książkę, którą napisał wraz z niemieckim purpuratem. Jej tytuł brzmi: „Benedikts Vermächtnis und Franziskus` Auftrag. Entweltlichung – Eine Streitschrift“ (Benedykta dziedzictwo i Franciszka zadanie. Odświecczenie - Polemika).

Mówiąc o spotkaniu Lütz powiedział: „Panowała bardzo swojska i pogodna atmosfera, jaką właściwie znaliśmy już wcześniej. Zobaczyłem całkowicie przytomnego człowieka. Naturalnie posunął się wiekiem, chodzi nieco pochylony, ale bez laski. Więc zobaczyłem go jako bardzo przytomnego i błyskotliwego. Były sytuacje, że mówiliśmy o czymś i on wtedy mówił: 'O tym panowie już mi opowiadaliście’. Tak dalece jest on dowcipny, jak to w jego stylu. W żadnym wypadku nie wygląda na przygnębionego".

Audiencja trwała pół godziny. Zostali przyjęci razem z kard. Cordesem w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu, w którym obecnie mieszka Benedykt XVI. Rozmawiano na temat nowej książki Lütza i kard. Cordesa poświęconej pojęciu "odświecczenia" (Entweltlichung). Pytany, czy papież Franciszek odnośnie tego tematu będzie kontynuował linię Benedykta XVI Lütz powiedział: „Benedykt to potwierdził, a nawet poszedł dalej. Powiedział, że ma takie wrażenie, że teologia papieża Franciszka całkowicie jest zgodna z jego teologią. Dla papieża teologa Benedykta uważam jest to za bardzo ważne, że on tak to odczuwa."

W klasztorze Mater Ecclesiae Benedykt XVI wiedzie życie mnicha. Spędza czas na modlitwie i lekturze i nie zaniechał służby Piotrowej, lecz sprawuje ją w innej formie, co papież senior potwierdził w rozmowie z Lützem i kard. Cordesem. „Nie odciął się od Piotrowej służby, lecz żyje Piotrową służbą w modlitwie. Wywarło to na mnie imponujące wrażenie. Jak powiedział: `modlę się i czytam`. Nie powiedział, że pisze" - wyznał Lütz.

Obaj podczas wczorajszej audiencji ogólnej w Watykanie swoją książkę ofiarowali papieżowi Franciszkowi.

Nowa książka Lütza und kard. Cordes odnosi się do przemówienia jakie Benedykt XVI wygłosił we Fryburgu Bryzgowijskim podczas wizyty w Niemczech we wrześniu 2011. Papież zaproponował w nim m. in., aby Kościół „odciął się od zeświecczenia” (Entweltlichung) i odnowił w duchu ewangelicznym swoje struktury.

W pierwszej części książki kard. Cordes poświęca się zasadniczym rozważaniom filozoficzno teologicznym na temat świeckości opierając się na przemyśleniach takich postaci jak Karl Rahner i Matka Teresa i stara się przedstawić "odświecczenie" jako duchowy program dla każdej osoby. W drugiej części Lütz zajmuje się problemem, jakie znaczenie mogłoby mieć " odświecczenie" dla Kościoła katolickiego w Niemczech.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama