Nowy numer 48/2020 Archiwum

Alarm na Rudawie

Około 350 razy interweniowała straż pożarna w związku z silnymi wiatrami, burzami i deszczem w poniedziałek wieczorem i w nocy w Małopolsce. Obecnie sytuacja stabilizuje się - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel.

W związku z obfitymi opadami i podtopieniami ewakuowano w sumie 30 osób. Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 79 pod wiaduktem przy wjeździe do Zabierzowa. Na rzece Rudawa utrzymuje się stan alarmowy.

Interwencje strażaków dotyczyły przede wszystkim powiatu miechowskiego i krakowskiego, i polegały głównie na wypompowywaniu wody z posesji i usuwaniu powalonych drzew i konarów.

W powiecie miechowskim w wyniku nawałnicy ucierpiały gminy: Miechów, Charsznica i Gołcza. Ewakuowano tam 26 osób. Na drogach gminnych i powiatowych występują utrudnienia w ruchu, nieprzejezdne są drogi powiatowe Charsznica - Kępie oraz Przesławice - Celiny Przesławickie, zamknięty jest most w Laskach Dworskich. Uszkodzeniu uległo 16 stacji transformatorowych, w miejscowości Falniów zerwana została linia niskiego napięcia.

W powiecie grodzkim krakowskim doszło do licznych podtopień, w związku z czym uruchomiony został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy. Workami z piaskiem zabezpieczono tereny ul. Kantorowickiej, ul. Na Budzyniu oraz ul. Mistrzejowickiej.

W powiecie ziemskim krakowskim na rzece Rudawa utrzymuje się stan alarmowy. Zalana została część ulic w Krzeszowicach, lokalne podtopienia wystąpiły w miejscowościach: Tenczynek, Wola Filipowska, Filipowice, Nowa Góra. Woda w potokach Olszówka, Filipówka, Krzeszówka powoli opada. W gminie Zabierzów zalana została droga krajowa nr 79 (pod wiaduktem przy wjeździe do Zabierzowa), która jest nieprzejezdna.

W powiecie chrzanowskim w wyniku intensywnych opadów deszczu wylały potoki Regulka i Siemotka w gminie Alwernia, powodując zalania posesji. Obecnie poziom wody w obu potokach powoli obniża się.

Według prognoz w Małopolsce we wtorek przewidywane są przelotne opady deszczu, miejscami burze. Możliwy grad.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama