Nowy numer 28/2018 Archiwum

Vuk Jeremić w Watykanie

Na specjalnej audiencji Papież przyjął przewodniczącego 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Vuka Jeremića. Serbski polityk o bośniackich korzeniach był w latach 2007-2012 ministrem spraw zagranicznych swego kraju.

Związany z tym akcent pojawił się tu w postaci upominku, jaki dyplomata podarował Franciszkowi. Była to ikona św. Sawy, patrona Serbii. W Watykanie Jeremić spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i z sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp. Domique’iem Mambertim.

Jak poinformowano w komunikacie watykańskiego biura prasowego, w czasie wizyty Vuka Jeremića omówiono m.in. kwestię pokojowego rozwiązania konfliktów międzynarodowych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, a także powstające w ich wyniku kryzysy humanitarne. Wskazano w tym kontekście na potrzebę pojednania różnych grup społecznych oraz poszanowania praw mniejszości etnicznych i religijnych. Podjęto także takie sprawy, jak handel ludźmi, dramat uchodźców i emigrantów, światowy kryzys gospodarczy czy zrównoważony rozwój i rola Zgromadzenia Ogólnego ONZ w jego realizacji.

Dzisiejsze spotkanie potwierdziło uznanie, jakim Stolica Apostolska darzy zasadniczą rolę Organizacji w dążeniu do dobra wspólnego ludzkości – czytamy w komunikacie. – Z drugiej strony nie omieszkano przypomnieć wkładu Kościoła katolickiego, dokonywanego właściwymi mu środkami, na rzecz wspierania integralnej godności ludzkiej, pokoju i kultury spotkania. Należy życzyć, aby te wartości zawsze inspirowały dyskusje i uchwały Zgromadzenia Ogólnego – napisano po wizycie Vuka Jeremića w Watykanie.

 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama