Nowy numer 19/2024 Archiwum

I po OFE?

Musimy się zastanowić, jak wyprowadzić Polskę z pułapki, w którą została wprowadzona – mówił niedawno w kontekście OFE minister finansów Jacek Rostowski. Kto wprowadził? Odpowiedź nie jest wcale oczywista.

Dzisiaj nie ma nikogo, kto uważa, że OFE działają bez zarzutu. Jedni twierdzą jednak, że OFE trzeba jak najszybciej zamknąć, bo od początku cały projekt był „skokiem na gigantyczną kasę”, inni są zdania, że założenia reformy były jak najbardziej słuszne, tylko „w praniu” wszystko się posypało. Że reforma została rozpoczęta, ale przez kolejne ekipy rządowe nie była wystarczająco głęboko przeprowadzona, a zmiany, jakie w reformie wprowadzano, przeczyły jej założeniom. – Już 3 lata temu wiedzieliśmy, że OFE nakładają gigantyczny ciężar na polskie finanse publiczne, obarczając przyszłych polskich podatników dodatkowym długiem. To właśnie myśląc o przyszłych pokoleniach emerytów i podatników, musimy Polskę z tej pułapki wyprowadzić – powiedział w niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister Rostowski. O jaki dług i o jakie obciążenie chodzi? Co dzieje się z pieniędzmi odprowadzanymi do OFE?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka