Nowy numer 28/2018 Archiwum

Papież błogosławi kolarzom

Papież z Franciszek poświęcił trzy różowe koszulki lidera rozpoczynającego się w sobotę w Neapolu 96. wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.

Informuje o tym jego organizator, dziennik “La Gazzetta dello Sport”. Jego prośbę przekazał papieżowi watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone, znany jako kibic piłkarski (Juventusu).

Włoski dziennik sportowy przypomina, że od 1946 rok kolejni papieże interesowali się słynnym wyścigiem i jego uczestnikami. Pius XII kibicował otwarcie wieloletniemu rywalowi legendarnego Fausto Coppiego, znanemu mistrzowi Gino Bartali, który był członkiem włoskiej Akcji Katolickiej. W czerwcu 1963 roku Giro d'Italia okrył się żałobą na wiadomość o śmierci Jana XXIII, a rok później na specjalnej audiencji uczestników następnej edycji przyjął w Watykanie Paweł VI. Również Jan Paweł II spotykał się z mistrzami kolarskimi, m. in. 12 maja 2000 roku. Papież-Polak, jak twierdzi gazeta, odbywał rowerowe przejażdżki, korzystając z podarowanego mu roweru znanej firmy Colnago. Z kolei Benedykt XVI 1 stycznia 2007 roku dostał honorową legitymację klubu kolarskiego z miejscowości Madonna del Ghisallo na północy Włoch. Czczona tam Matka Boża jest od 1948 patronką kolarzy.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama