Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kto zbada pojemnik na zarodki?

Poznańska prokuratura szuka ośrodka naukowego, który oceni, czy znaleziony w jednej z klinik pojemnik służący do przechowywania zarodków był kiedykolwiek wykorzystywany. Śledczy chcą wiedzieć, czy w jego wnętrzu były lub są zarodki i czy można je zidentyfikować.

W Poznaniu toczy się śledztwo w sprawie pojemnika na zarodki. Znaleziono go w poznańskiej prywatnej klinice okulistycznej, która kilka lat temu zajmowała się również leczeniem bezpłodności i stosowała procedurę in vitro.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus, śledczy poszukują w kraju instytucji, która będzie mogła stwierdzić, czy w tzw. słomkach znajdujących się w znalezionym pojemniku były bądź wciąż są zarodki.

Dodała, że jeśli okaże się, że ich zawartość nadaje się do identyfikacji, śledczy będą chcieli ustalić od kogo pochodzi ten materiał. W klinice wciąż znajdują się teczki pacjentów, którzy wydawali dyspozycje, co robić z ich nadliczbowymi zarodkami - powiedziała.

Jak dodała Mazur-Prus, śledczy chcą zweryfikować dokumentację z kliniki, dotyczącą osób stosujących procedurę in vitro. Niewykluczone jest przeprowadzenie przesłuchania byłego kierownictwa kliniki, oraz jej dawnych pacjentów. Mazur-Prus podała, że oprócz pojemnika do przechowywania zarodków zabezpieczono też stosowany wraz z nim pusty pojemnik przeznaczony do przechowywania ciekłego azotu.

Klinika okulistyczna leczyła niepłodność do 2005 roku. W 2010 roku klinika zmieniła właściciela i to nowy właściciel zawiadomił prokuraturę o znalezionym pojemniku.

Prowadzone przez prokuraturę śledztwo wszczęto z paragrafu mówiącego o uszkodzeniu ciał dzieci poczętych lub rozstroju zdrowia zagrażającego ich życiu poprzez zaniechanie przechowywania zarodków w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego, w warunkach krioprezerwacji (przechowywanie komórek lub tkanek w ujemnej temperaturze).

Za przestępstwo to grozi kara grzywny lub do dwóch lat pozbawienia wolności.

« 1 »

Zobacz także

 • In vitro
  29.04.2013 19:42
  Przepraszam, najpierw zrobiono wielka afere, że wyrzucono pojemnik z zarodkami do śmieci, a teraz dopiero zaczyna się sprawdzać, czy w ogóle były w nim. To jest dopiero skandal i słusznie Premier zdymisjonował ministra Gowina, bo to wielka nieodpowiedzialność i szastanie ludzim życiem, na uzytek bieżącej polityki.
  doceń 0
 • Monika
  01.05.2013 00:39
  Były czy nie,widać jaka jest dbałość o dokumentację czy nawet owe pojemniki po LUDZKICH zarodkach,skoro na świecie noworodki topi się w wiadrze czy wyrzuca do śmieci- człowiek nawet ze zwierzęciem tak nie powinien postępować-to w Polsce myślicie jest lepiej?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL