Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wzrasta liczba powołań... na Wyspach!

W Wielkiej Brytanii od kilku lat coraz więcej młodych wybiera drogę kapłaństwa i życia zakonnego

Od kilku lat na Wyspach Brytyjskich wzrasta liczba (głównie) młodych ludzi – mężczyzn i kobiet – pragnących rozpocząć życie kapłańskie i zakonne. W ub.r. było ich 53, podczas gdy w 2011 – 36, a w 2010 – 29. Nowi kandydaci i kandydatki zgłaszają się obecnie również do takich zakonów, które od wielu lat nie miały powołań.

"W ostatnich latach niektóre zakony i zgromadzenia zmieniły swe podejście do tego zagadnienia" – powiedziała s. Cathy Jones, promotorka życia zakonnego w Krajowym Biurze ds. Powołań. Wyjaśniła, że "obecnie wspólnoty zakonne proponują wiernym możliwości odkrycia swego powołania z większą liczbą odniesień do czegoś lepszego na drodze życiowej i młodzi ludzie uważają takie rozwiązanie za szczególnie pomocne".

W ślad za wzrostem powołań zwiększyła się w Kościele katolickim Anglii i Walii liczba neoprezbiterów. W ub.r. wyświęcono 31 nowych kapłanów i jest to najwyższy tego rodzaju wskaźnik od 10 lat – w 2003 było 38 neoprezbiterów. Przewiduje się, że w tym roku święcenia przyjmie 41 seminarzystów.

Na przykład arcybiskup Southwarku (nieduża archidiecezja na południu Wielkiego Londynu) wyświęci w lipcu 5 kapłanów, z których jeden pochodzi z mniejszości etnicznej, w Birmingham spodziewanych jest 6 święceń (w porównaniu z 3 w ub.r.). "Bardzo cieszy mnie ten wzrost, jak również ci wszyscy, którzy wyrażają zainteresowanie poważnym rozeznaniem swego powołania" – powiedział diecezjalny dyrektor ds. powołań w Birmingham ks. Paul Moss. Dodał, że powołanie do kapłaństwa "nigdy nie jest owocem «ręcznej roboty», ale zawsze odpowiedzią na modlitwę".

Z najnowszych statystyk, obejmujących ponad 30-letni okres (od 1982), wynika, że najwięcej święceń kapłańskich Kościół Anglii i Walii odnotował w 1996 – 110 i w rok później – 108. O ile do tego czasu liczba neoprezbiterów wahała się między 65 (w latach 1992 i 1993) a ponad 90, o tyle począwszy od 2000 zaczęła ona gwałtownie spadać, osiągając najniższy poziom w 2008 – 15 i w 2009 – 16. Od tamtego czasu znów zaczyna rosnąć, choć, jak na razie, nie zbliżyła się nawet w połowie do poziomu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.

Zgodnie z prawie 50-letnią praktyką i zwyczajem, IV Niedziela Wielkanocna (w tym roku 21 kwietnia) obchodzona jest w całym Kościele katolickim jako Niedziela Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.

« 1 »

Zobacz także

 • katolik
  18.04.2013 07:19
  Na bezrybiu i rak ryba???
  doceń 1
 • Savonarola
  19.04.2013 02:13
  A ilu z tych,ktorzy poczuli powolanie,to Polacy? Gbybym tak przez caly dzien jezdzil taczka po budowie i dziwgal worki z cementem,to pewnie tez poczulbym powolanie...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL