Nowy numer 20/2019 Archiwum

Węgry zmieniają konstytucję

Rodzina to małżeństwo plus dzieci. Przede wszystkim ograniczono uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego

W poniedziałek węgierski parlament znowelizował konstytucję. Za zmianami głosowało 265 posłów, przeciw 11, 33 się wstrzymało. Opozycyjni socjaliści demonstracyjnie nie wzięli udziału w głosowaniu.

Niewielkie kontrowersje wzbudzała ochrona rodziny rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny posiadających dzieci. Zmiany dotyczą przede wszystkim uprawnień Trybunału Konstytucyjnego. Od tej pory będzie mógł badać zgodność uchwalanych ustaw z ustawą zasadniczą jedynie pod kątem formalnym. Ponadto wprowadzono wiek emerytalny sędziów. Do tej pory sędziowie byli nimi dożywotnio, teraz będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat. W założeniu ma to doprowadzić do dekomunizacji węgierskiego sądownictwa.

Inne reformy dotyczą np. zakazu reklam wyborczych w mediach prywatnych, karania bezdomnych mieszkających na ulicach i udzielenia parlamentowi możliwości decydowania o przyznawaniu wspólnotom religijnym statusu kościoła. Te zapisy wzbudziły sprzeciw Komisji Europejskiej. – Użyjemy wszelkich dostępnych nam środków, by sprawdzić, czy państwa członkowskie wypełniają swoje zobowiązania – stwierdziła rzeczniczka prasowa Komisji, wskazując na to, iż Węgry mają spełniać standardy europejskie. Premier Węgier Victor Orban napisał do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso list, w którym stwierdził, iż zmiany są zgodne z zasadami demokracji i że wielką przyjemność sprawi mu wyjaśnienie wszelkich niejasności.

« 1 »

Zobacz także

 • Ernest
  12.03.2013 15:15
  tak trzymać nie dać się zbokom z UE .Brawo ORBAN i ani jednego kroku do tyłu wobec zboków z UE !!
  doceń 0
 • Erich
  12.03.2013 15:26
  Rzeczywiście - premier jak marzenie: wyobrażam sobie zaraz parlament złożony z posłów SLD i RP, który odmawia KK statutu kościoła, na przykład pod pretekstem niewierności polskiemu państwu. Albo to karanie bezdomnych: czy już nie można być wolnym we własnym kraju i siedzieć tam, gdzie się chce i jak długo się chce?
  doceń 0
 • Moim zdaniem
  12.03.2013 15:27
  Orban to nie jest najlepszy premier. Wiele mu brakuje do Premiera Donalda Tuska.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  12.03.2013 17:40

  Moim zdaniem - też tak myślę. Donaldowi Wiktor nie dorasta. Po pierwsze brakuje mu - Wiktorowi - wytrzeszcza. Po drugie nie ma tak bogatej mimiki. A intelektualnie, to szkoda gadać - trzeci sort. Nawet kultura bycia - ta rozchełstana koszula jak na załączonej focie, wstyd! Nasz Donald zawsze pod krawatem (chyba że nawiedza powodzian, to oczywiście gustowne sportowe wdzianko) i garnitur nie z byle marketu Made in China, lecz specjalnie szyty (choć po okazyjnej cenie, bo dla Premiera). W Paryżu!

   

  Powiem więcej: Takiego Premiera cała Europa nam zazdrości!
  Nic więc dziwnego, że agentury pod nim ryją. I nawet mu się odgrażają. I nasz pan Premier musi być non stop pod specjalnym nadzorem*/ (by nie dał dyla z powodu nadmiaru zagrożeń).
   

   

   

  */ http://wpolityce.pl/wydarzenia/48887-tusk-pod-specjalnym-nadzorem-uzbrojony-jak-rambo-ochroniarz-nie-spuszcza-oka-z-premiera-jeszcze-jeden-anonim-a-bor-uzyje-haubicy

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL