Nowy numer 23/2021 Archiwum

Dwa nieudane ataki na Broad Peak

Adam Bielecki i Artur Małek musieli zawrócić 200 metrów przed szczytem Broad Peaka (8047 m.n.p.m.).

 Próba była bardzo odważna, bo wierzchołek atakowali z obozu trzeciego, który stoi na wysokości 7100 metrów.  Kolejny atak szczytowy rozpoczął się w poniedziałek. Wierzchołek próbowali zdobyć Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Jednak i ten szturm zakończył się niepowodzeniem.

Broad Peak to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to Nanga Parbat i K2. Polska ekspedycja w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski od kilkudziesięciu dni prowadzą działania w Karakorum. Jeśli Berbeka wejdzie na szczyt, będzie to dla niego trzeci szczyt ośmiotysięczny, na którym stanie jako pierwszy człowiek zimą. Wcześniej dokonał tego wyczynu na Manaslu i Czo Oju. Także Adam Bielecki ma już na koncie historyczne, pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum I.

Broad Peak to jeden z trzech, niezdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników. Pozostałe to K-2 i Nanga Parbat. Na 9 z 11 pozostałych jako pierwsi zimą stawali Polacy.  W tym roku inna, polska wyprawa atakowała Nanga Parbat, ekspedycja jednak zakończyła się niepowodzeniem. W rejonie K-2 tej zimy nie działa żadna ekspedycja.

Na fejsbukowym profilu wyprawy na Broad Peak możemy przeczytać o nieudanym ataku Berbeki i Kowalskiego:

"Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski opuścili obóz szturmowy na wys. 7400m dzisiaj rano o  godz. 05.00. O 10.00, z powodu wiatru o narastającej sile, podjęli decyzję o przerwaniu ataku i zawrócili. Nad szczytem uformowała się chmura altocumulus lenticularis – zwiastująca zmianę pogody. Znacznemu pogorszeniu uległa widoczność. Maciej i Tomek nie doszli do szczeliny na 7820m. W chwili obecnej oba zespoły szturmowe (Adam i Artur oraz Maciej i Tomek) wycofują się do bazy".

Zobacz film z wyjścia na pierwszy atak szczytowy:

Broad Peak Polish Winter Expedition 2012/13 Wyjście na Atak 15.02.2013
HiMountainOutdoor

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama