Nowy numer 3/2021 Archiwum

Twierdza Modlin szuka właściciela

Jeśli masz 30 mln złotych, może być Twoja

To już ósma próba sprzedaży zarządzanego przez Agencję Mienia Wojskowego zabytku. Pierwsza miała miejsce w 2008 roku – wówczas AMW za składający się z 40 budynków rozsianych na terenie 58 tys. hektarów kompleks chciała 220 mln złotych. Kupiec się nie znalazł, m.in. ze względu na rygorystyczne warunki wykorzystania sformułowane przez konserwatora zabytków.

Tym razem cena ma wynieść ok 30 mln złotych. – Konserwator pozwala np. na zmianę przeznaczenia niektórych budynków i ich wewnętrznych podziałów. Dopuszcza także adaptację koszar do celów usługowych, np. hotelowych, mieszkaniowych, kulturalnych i turystycznych – powiedział „Rzeczpospolitej” Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu w Agencji.

Budowę leżącą 30 km na północ od Warszawy twierdzi zlecił na początku XIX wieku Napoleon I. Później wielokrotnie rozbudowywana służyła głównie wojskom carskim jako fortyfikacje, koszary i więzienie. Jako umocnienie obronne służyła ostatnio wojskom polskim w 1939 roku. Obecnie twierdza nie jest już wykorzystywana w celach militarnych: część budynków jest zdewastowana. Kompleks przyciąga licznych turystów i grupy rekonstrukcyjne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama