Nowy numer 2/2021 Archiwum

Katolicy za Księciem

Wiele środowisk katolickich wspiera kandydaturę Karla Schwarzenberga

W Czechach trwa ostra walka przed drugą turą wyborów prezydenckich, które odbędą się za tydzień. Po raz pierwszy są to wybory bezpośrednie. Przejście do drugiej tury księcia Karla Schwarzenberga, ministra spraw zagranicznych w rządzie Petra Nečasa, który minimalnie tylko przegrał z byłym liderem socjalistów i byłym premierem Milošem Zemanem, zaostrzyło rywalizację. Zeman zaatakował rywala, eksponując plebejską nieufność do ludzi z rodowodem, antykatolickość oraz antyniemieckie resentymenty, żywe u części Czechów.

Zemana wspiera ustępujący prezydent Klaus. Wyborców straszy się m.in., że Schwarzenberg może zanegować powojenne akty prawne, nacjonalizujące niemiecką własność. W tej sytuacji istotne dla księcia jest wsparcie, jakie otrzymuje ze strony środowisk katolickich.  Wielu działaczy katolickich oraz duchownych wyraziło wsparcie jego kandydaturze na Facebooku, podpisując się pod inicjatywą „Volim Karla” ( Wybieram Karola). Na oficjalnej stronie internetowej do głosowania na księcia namawia m.in. ks. prof. Tomáš Halik, wykładowca Uniwersytety Karola w Pradze i duszpasterz tamtejszej wspólnoty akademickiej, jeden z ciekawszych europejskich teologów.

Uzasadniając swe wsparcie ks. Halik napisał m.in., że zawsze ujmowało go to, że Schwarzenberg z takim samym szacunek zwraca się do brytyjskiej królowej, jak i przechodnia spotkanego na ulicy. Zwraca także uwagę  na prorosyjskie sympatie Zemana, które określa jako „niestandardowe”. Ciekawa jest także opinia wikariusz generalnego diecezji litomierzyckiej ks. Stanislava Přibyla, który powiedział, że wsparł kandydaturę Schawrzenberga, gdyż od wielu lat prowadzi on fundusz pomocy dla bezrobotnych, pomagając ludziom z własnej kieszeni, a nie kasy państwowej. Schawrzenberg prowadzi kampanię pod hasłem: „Przyzwoicie, rzetelnie, sprawiedliwie”, którym opisuje sposób w jaki chce pełnić urząd prezydenta Czech.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się