Nowy numer 2/2021 Archiwum

Porozumienie w Islamabadzie

Muzułmański duchowny, który wzywał pakistański rząd do ustąpienia, powiedział w czwartek, że osiągnął z władzami porozumienie, które wstrzyma uliczne protesty w Islamabadzie; zaapelował do tysięcy swych zwolenników, by opuścili okupowaną stolicę.

Suficki duchowny Muhammad Tahirul Qadri domagał się ustąpienia rządu i apelował do armii o udział w sformowaniu tymczasowych władz, które doprowadziłyby kraj do wyborów, mających się odbyć w maju. Chciał też reformy systemu wyborczego w celu pozbycia się skorumpowanych polityków.

Uczestnik negocjacji z duchownym powiedział, że rząd zgodził się na rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego przed upływem kadencji, która kończy się w marcu. Dalszych ustaleń nie ujawnił.

Niemniej, jak pisze Reuters, porozumienie może złagodzić naciski na rządzącą Pakistańską Partię Ludową (PPP), krytykowaną za niemożność uporania się z wieloma problemami, od powstania talibów poczynając, na kulejącej gospodarce kończąc.

Rząd Pakistanu odczuł też zapewne niejaką ulgę, gdy szef pakistańskich służb antykorupcyjnych odmówił w czwartek wykonania wydanego przez Sąd Najwyższy nakazu aresztowania premiera kraju. Premier Raja Pervez Ashraf jest oskarżony o korupcję w związku ze sprawą dotyczącą kontraktów energetycznych.

Fasih Bokhari, stojący na czele służb antykorupcyjnych, poinformował Sąd Najwyższy, że śledztwo ws. zarzutów przeciwko Ashrafowi było przeprowadzone niepoprawnie i potrzebuje on więcej czasu, by stwierdzić, czy premier powinien zostać aresztowany.(PAP)

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama