Nowy numer 2/2021 Archiwum

Polskie muzeum uratowane

Dzięki nowej wystawie Muzeum Kraszewskiego pozostanie w Dreźnie.

Jedyna polska placówka muzealna na terenie Niemiec – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie – będzie mieć nową wystawę. Otworzą ją jutro minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Bernd Neumann.

Nowa ekspozycja jest bardziej nowoczesna od poprzedniej, znajduje się na niej wiele prezentacji multimedialnych, jest też więcej miejsca dla materiałów merytorycznych. Działającemu od 1960 r. muzeum groziło zamknięcie  ze względu na brak możliwości przedłużenia zgody na wywóz czasowy obiektów za granicę. Większość eksponatów stanowiła bowiem depozyt Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Stworzenie nowej wystawy rozwiązuje ten problem.

« 1 »
TAGI:

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także