Nowy numer 2/2021 Archiwum

USA: Mniejszy dostęp do broni?

Na cztery dni przed zaprzysiężeniem prezydent USA Barack Obama przedstawił w środę 23 propozycje ws. zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej. Wezwał Kongres do przywrócenia zakazu broni automatycznej typu wojskowego.

"To pierwszy test naszego społeczeństwa - zapewnienie bezpieczeństwa naszych dzieci. (...) Jeśli jest coś, co możemy zrobić, by ocalić choć jedno życie, to musimy spróbować" - powiedział Obama, prezentując swe propozycje w Białym Domu. Zapewnił, że "szanuje amerykańską tradycję samoobrony". Jednocześnie jednak podkreślił, że wierzy, iż możliwe jest trzymanie broni z dala od niebezpiecznych ludzi.

Propozycje restrykcji na broń mają zapobiec masakrom podobnym do tej, jaka wydarzyła się 14 grudnia w szkole w Newtown w stanie Connecticut. Szaleniec zastrzelił wówczas 26 osób, w tym 20 dzieci. Obama określił ten dzień jako "najgorszy w czasie swej prezydentury", a masakra nasiliła presję na wprowadzenie restrykcji na broń palną.

Podczas przedstawiania propozycji przez Obamę towarzyszyli mu rodzice ofiar masakry w Newton oraz czwórka dzieci, które wysyłały ostatnio listy do prezydenta, nawiązujące do tej masakry i innych podobnych tragicznych incydentów w szkołach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama