Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wrogowie

Europejskie Forum Parlamentarne ds. Populacji i Rozwoju (EPF) opublikowało listę 27 najwybitniejszych europejskich obrońców życia (Top 27 European Anti-Choice Personalities). Nie ma to być lista chwały, a raczej lista największych wrogów. EPF jest bowiem organizacją parlamentarzystów, opowiadających się po stronie tego, co Jan Paweł II nazywał cywilizacją śmierci.

Do nazwisk i fotografii wymienionych na tej liście osób dołączone są krótkie charakterystyki, coś w rodzaju tytułu „winy”, a przynajmniej okoliczności, dla których dana osoba może być „groźna”. Co ciekawe, nie mówi się w nich wyłącznie o działalności pro-life (czy - jak wolą proaborcjoniści - anti-choice). Wspomina się bowiem także o aktywności religijnej, a nawet… posiadaniu licznego potomstwa! I tak np. Gregor Puppinck opisywany jest nie tylko jako lider wyspecjalizowanej organizacji prawniczej pro-life (European Centre for Law and Justice), ale także współzałożyciel wielojęzycznego portalu evangelizo.org, oferującego codzienne czytania liturgiczne z Pisma Świętego. Włoskiemu parlamentarzyście, liderowi chrześcijańskich demokratów w Radzie Europy Luce Volonte wypominają, że jest byłym członkiem katolickiego ruchu „Comunione e Liberazione”, a Davidowi Fieldsendowi - że jest lektorem w anglikańskiej prokatedrze w Brukseli. Założyciel Fundacji Jerome’a Lejeune’a (jej patron był wybitnym naukowcem, odkrywcą genetycznych przyczyn zespołu Downa, a zarazem obrońcą życia) Jean-Marie Le Mene opisywany jest jako żonaty ojciec dziewięciorga dzieci, a o niemieckiej obrończyni życia Johannie hrabinie von Wetsphalen piszą, że urodziła sześcioro dzieci.

Podsumowując tę wyliczankę, trzeba by zapytać, czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, o co tu chodzi? Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że w tzw. walce o prawo do wyboru chodzi tak naprawdę o jednoczesną walkę z Bogiem, człowiekiem i rodziną?

Warto przy okazji wspomnieć, że wraz ze wspomnianą listą 27 osobistości EPF wydała też analogiczną listę partii, organizacji społecznych i mediów (pod tym samym adresem, pod koniec dokumentu). Osobna rubryka przeznaczona została dla Polski. Znalazły się tam m.in. przedsięwzięcia związane z nazwiskiem o. Tadeusza Rydzyka, Fronda czy Polonia Christiana. Z żalem zauważyliśmy, że brak wśród nich „Gościa Niedzielnego”. I choć nie sądzimy, byśmy zbyt mało robili dla obrony życia, obiecujemy, że postaramy się w przyszłości zasłużyć na umieszczenie na takiej „czarnej liście”.

Warto podać jeszcze jedną listę. Otóż członkiem EPF jest Polska Parlamentarna Grupa na rzecz Populacji i Rozwoju. Oto jej członkowie: Zdzisława Janowska (SLD), Marek Balicki (SLD), Arkady Fiedler (PO), Ewa Kierzkowska (PSL), Kazimierz Kutz (niezrzeszony), Mieczysław M. Łuczak (PSL), Maciej Orzechowski (PO), Stanisław Rakoczy (PSL) oraz Jan Widacki (SLD).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały