Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyciek paliwa w Dreamlinerze

Do wycieku paliwa doszło w Boeingu 787 Dreamliner japońskich linii Japan Airlines, który we wtorek ruszał właśnie do startu z Bostonu do Tokio - informuje telewizja CNN.

Wyciek paliwa z lewego skrzydła zauważył pilot innego samolotu i natychmiast poinformował o tym wieżę kontrolną. Start odwołano i Dreamlinera odholowano terminalu. Ostatecznie usterkę usunięto i maszyna odleciała do Japonii z wielogodzinnym opóźnieniem.

Dzień wcześniej, również na lotnisku w Bostonie, w innym Dreamlinerze Japan Airlines, który przyleciał z Tokio, wkrótce po wylądowaniu zauważono dym. Okazało się, że wybuchł niewielki pożar, spowodowany przegrzaniem się akumulatora w pomocniczym systemie zasilania samolotu. Linie podały, że żaden z pasażerów ani członków załogi nie został ranny, ponieważ wszyscy wysiedli już z maszyny.

W ubiegłym roku Dreamliner należący do United Airlines musiał lądować awaryjnie z powodu problemów z elektryką. W grudniu Qatar Airways uziemiły jedną ze swoich maszyn tego typu z powodu podobnych usterek. Również amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w grudniu, że znalazła usterki w układzie paliwowym samolotu, które mogą skutkować np. wyciekiem paliwa na rozgrzane części silnika i pożarem.(PAP)

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama