Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rosja i Katyń. "To nie wasza sprawa"

Rosjanie twierdzą, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie może zajmować się skargą krewnych ofiar NKWD. "Gazeta Polska Codziennie" dotarła do stanowiska Rosjan dotyczącego wyroku w sprawie Katynia.

Jak czytamy w piśmie władz Rosji z 30 listopada ub.r., "Trybunał nie jest powołany do oceny, czy działania danego kraju noszą cechy zbrodni wojennej". A w wyroku z 16 kwietnia 2012 r. strasburscy sędziowie uznali mord polskich oficerów za zbrodnię wojenną - przypomina "GPC".

Jak wylicza "Codzienna", Rosji nie podobają się też inne punkty kwietniowego orzeczenia - nie zgadza się, że w sposób poniżający traktowała krewnych ofiar NKWD, a także, że nie współpracowała należycie ze Strasburgiem, odmawiając mu przesłania decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego z września 2004 r.

"Takie postępowanie oznacza +na Wschodzie bez zmian+. Nie do pomyślenia jest przecież, by niemieccy politycy pisali w kontekście zbrodni nazistowskich o +wydarzeniach z Auschwitz+" - ocenia prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN, współautor skargi katyńskiej do Trybunału.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze