Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chrześcijanie dla Jerozolimy

Do Ziemi Świętej przybył 28-osobowy zespół koordynacyjny pomocy tamtejszemu Kościołowi. Celem sześciodniowego pobytu przedstawicieli episkopatów Europy i Ameryki Północnej jest wyrażenie solidarności w „trudnym momencie licznych zmian politycznych i społecznych na Bliskim Wschodzie”. Mają oni rozpoznać konkretne sytuacje, które wymagają materialnej pomocy dla wspólnoty chrześcijańskiej.

Gospodarzem spotkania jest łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Nad analizą aktualnej sytuacji chrześcijan w regionie obradują nuncjusz apostolski w Izraelu abp Giuseppe Lazzarotto i członkowie Rady Ordynariuszy Ziemi Świętej.

„W Roku Wiary – czytamy w komunikacie – głównym tematem dyskusji będzie zaangażowanie Kościoła katolickiego na rzecz osób cierpiących i bezbronnych w Ziemi Świętej”. Konkretnym gestem solidarności z najbardziej potrzebującymi jest zaplanowana wizyta członków zespołu koordynacyjnego wśród syryjskich i irackich uchodźców w Jordanii oraz nawiedzenie chrześcijańskiej wspólnoty w Gazie.

Uczestnicy spotkania zapoznają się ponadto z wkładem środowisk akademickich w budowanie jedności narodowej i dialogu międzyreligijnego. Biskupi złożą wizytę na uniwersytecie amerykańskim w Madabie w Jordanii, powstałym z inicjatywy patriarchatu łacińskiego, i na uniwersytecie katolickim w Betlejem.

Grupa Koordynacyjna konferencji episkopatów Europy i Północnej Ameryki powstała z inicjatywy Stolicy Apostolskiej w 1998 r. Do tegorocznej delegacji należy ośmiu biskupów z episkopatów Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Walii, Islandii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Obrady odbywają się w Betlejem, blisko bazyliki Narodzenia, gdzie uczestnicy spotkają się na wspólnej modlitwie i celebracji tajemnicy Bożego Narodzenia. Wizyta biskupów zakończy się 10 stycznia Eucharystią w bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie i konferencją prasową.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama