Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szwedzi chcą, by król abdykował

Większość Szwedów wolałaby, aby obecny monarcha Karol XVI Gustaw abdykował na rzecz swej najstarszej córki, księżniczki Wiktorii - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez popołudniówkę "Aftonbladet". Król Karol zasiada na tronie od 1973 roku.

60 proc. pytanych opowiedziało się za abdykacją 66-letniego monarchy, a za jego dalszym panowaniem - jedna trzecia. Księżniczka Wiktoria, bardzo lubiana wśród poddanych, jest pierwsza w kolejce do tronu.

Słabe poparcie w społeczeństwie dla władzy Karola Gustawa rzuca cień na przypadającą w tym roku 40. rocznicę jego wstąpienia na tron - zauważa agencja dpa.

Niepopularność króla nie przekłada się przy tym na notowania samej monarchii. Poparcie dla zachowania tej instytucji pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie i obecnie wynosi ok. 70 proc.

Badanie opublikowane w "Aftonbladet" zostało przeprowadzone w dniach 10-13 grudnia 2012 roku; wzięło w nim udział 1000 osób.

W 1980 roku, trzy lata po narodzinach Wiktorii, Szwecja zmieniła konstytucję, by umożliwić dziedziczenie tronu najstarszemu królewskiemu potomkowi niezależnie od płci.

W lutym ubiegłego roku 35-letnia Wiktoria i jej małżonek książę Daniel doczekali się potomstwa, córki Estelli.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama