Nowy numer 2/2021 Archiwum

Noworoczne życzenia Benedykta XVI

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w obchodzony w Nowy Rok przez Kościół Światowy Dzień Pokoju Benedykt XVI złożył wszystkim życzenia i apelował o dialog, zrozumienie i pojednanie. Polakom życzył wzajemnej miłości i pomyślności.

Zwracając się do wiernych zebranych na Placu świętego Piotra w południe na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "W pierwszym dniu 2013 roku chciałbym, aby do każdego mężczyzny i każdej kobiety na świecie dotarło błogosławieństwo Boga. Czynię to przy pomocy prastarej formuły: +Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem+".

Do chrześcijan apelował o "czyny pokoju", które - jak mówił - "budują dialog, zrozumienie i pojednanie".

Nawiązując do tytułu swego tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju, "Błogosławieni pokój czyniący", papież zapytał: "Kim oni są?".

"To ci wszyscy, którzy dzień po dniu, starają się zwyciężać zło dobrem, siłą prawdy, orężem modlitwy i przebaczenia, uczciwą i dobrze wykonaną pracą, badaniami naukowymi w służbie życiu, dziełami miłosierdzia dotyczącymi ciała i ducha" - mówił Benedykt XVI.

Zauważył następnie: "Pokój czyniących jest wielu, ale oni nie robią hałasu. Jak zaczyn w cieście przyczyniają się do wzrostu ludzkości, zgodnie z planem Boga".

Benedykt XVI pozdrowił uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego w Rzymie przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize.

Po polsku powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków i życzę, aby rozpoczynający się rok był pełen pokoju i Bożego błogosławieństwa. Niech ten czas, przeżywany w duchu wzajemnej miłości, przyniesie wam wszelką pomyślność. Do siego roku!".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama