Nowy numer 29/2019 Archiwum

RPD: Korczak wrócił do naszej codzienności

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak, rozpoczynając we wtorek Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka powiedział, że Janusz Korczak wrócił do naszej codzienności. Trzydniowy Kongres ma podsumować Rok Janusza Korczaka.

Pierwszy dzień kongresu odbywa się w Belwederze; rozpoczęła go konferencja naukowa "Prawo dziecka do szacunku - wyzwania XXI wieku". Uczestnicy kongresu mają podpisać tzw. Deklarację Warszawską, przypominająca o spuściźnie Korczaka.

"Korczaka przywróciliśmy rzeczywistości. Korczak wrócił do naszej codzienności. Znowu jest czytany, cytowany" - powiedział Michalak. Rzecznik chciałby, aby "owoce" roku korczakowskiego "spływały przede wszystkim na dzieci, aby nie były zaniedbywane, byśmy je rozumieli, byśmy nie chcieli ich bić, ale z nimi rozmawiać". Zaznaczył, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Żona prezydenta Anna Komorowska, która jest przewodniczącą Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka, powiedziała, że ma nadzieję, iż idea Korczaka po zakończeniu roku będzie nadal realizowana. "Mam nadzieję, że po tym roku będzie głoszona co raz głośniej, coraz wyraźniej i coraz bardziej będzie wprowadzana w życie" - mówiła podczas otwarcia konferencji.

Kongres Praw Dziecka stanowi zwieńczenie Roku Janusza Korczaka; ma pokazać uniwersalność i aktualność idei korczakowskich. Spotkają się na nim autorytety w dziedzinie praw dziecka, badacze i popularyzatorzy myśli korczakowskiej w Polsce i na świecie.

Udział w nim zapowiedzieli m.in. były komisarz praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg oraz przewodnicząca Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka Leda Koursoumba.

Sesje kongresu odbędą się też w Sejmie i Senacie oraz warszawskim dawnym Domu Sierot założonym przez Korczaka. W ramach Kongresu zaplanowano m.in. Dziecięcy Sąd Korczakowski, uhonorowanie wychowawców odznaczeniami państwowym w Pałacu Prezydenckim, musical "Korczak" w wykonaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Od początku 2012 r. w ramach obchodów Roku Korczaka zrealizowano wiele projektów promujących prawa dziecka, m.in. konferencje, warsztaty, wystawy i konkursy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL