GN 28/2018 Archiwum

Pstryk - i każdy ma pracę

Unia Europejska chce zlikwidować bezrobocie wśród młodych ludzi. Ot tak po prostu.

Niestety, nie z dnia na dzień. Według „Frankfurter Allgemeine Zeitung” komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, Węgier Laszlo Andor ma przedstawić w środę w Brukseli pomysł zobligowania wszystkich państw członkowskich UE do zapewnienia wszystkim ludziom poniżej 25 roku życia pracy, praktyk lub możliwości dokształcenia się w ciągu 4 miesięcy od ukończenia przez nich edukacji lub utraty pracy. Powodem ma być rosnące bezrobocie wśród osób w przedziale wiekowym 18-25 lat, szczególnie dotkliwe w państwach południowej UE. Przykładowo, w Hiszpanii i Grecji pracy nie ma ok. 55 proc. osób poniżej 25 lat.

Komisarz nie mówi, w jaki sposób państwa członkowskie mają to zrobić, nie wspomina też niestety o tym, jakie będą wyciągnięte wobec opornych konsekwencje. To bardzo niedobrze, w końcu zapewnienie pełnego zatrudnienia nie tylko wśród najmłodszych uczestników rynku pracy, ale w całej populacji, było wielkim osiągnięciem państw realnego socjalizmu, w tym Węgierskiej Republiki Ludowej. To wstyd, by zjednoczona Europa była gorsza. Zamiast kija komisarz Andor woli marchewkę, bo zapowiedział wsparcie finansowe z Brukseli dla wszystkich, którzy będą walczyć z bezrobociem.

Na realizację tego szlachetnego celu przyda się wiele euro. Nie wystarczy kogoś zatrudnić, trzeba także płacić mu pensję – w końcu godzien jest robotnik zapłaty swojej. Jeśli nie znajdzie się zajęcie bardziej odpowiadające ich wykształceniu, absolwenci nauk o pokoju i gender studies będą mogli kopać rów trzy na cztery na pięć, by później z powrotem go zasypać. Inną ciekawą działalnością, na którą dodatkowo będzie można otrzymać grant naukowy, będzie sprawdzenie, czy można zawrócić kijem Wisłę, lub zaniesienie światła tam, gdzie Słońce nie dochodzi. Co bardziej obrotni zatrudnią się w nowych urzędach rozdzielających pieniądze na ten szczytny cel.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Maxim
  03.12.2012 11:21
  W socjalizmie jest tak że jak się postanawia komuś coś dać to trzeba dwóm innym zabrać. Jestem pewien że jak socjalistyczna unia europejska postanowi wszystkim młodym ludziom dać pracę na drodze jakiejś dyrektywy to dwa razy więcej starszych osób pracę straci. Należy wprowadzić przepisy obniżające koszty pracy, uwalniające wolny rynek, zmniejszyć podatki to zacznie się ruch w interesie i tym sposobem bezrobocie zacznie spadać. Durne socjalistyczne dyrektywy tylko zaszkodzą.
  doceń 4
 • kaligula
  04.12.2012 12:27
  Ta sama zasada dawania pracy od lat funkcjonuje w Polsce w różnych urzędach, powstało przecież kilkaset tys. nowych urzędniczych stanowisk przez ostatnie 20 lat. Nie mówiąc o dobrze opłacanych synekturach dla polityków i ich rodzin w radach nadzorczych, agencjach itp. Nie ma sensu oburzać się szczególnie na Unię skoro sami mamy bogate osiągnięcia w tej dziedzinie.
  doceń 0
 • Bronak Kamarołski
  04.12.2012 19:14
  Ja po prostu wprowadziłbym przepis, że każda firma zatrudniająca powyżej 10 pracowników musiałaby obowiązkowo zatrudnić absolwenta gender sudies lub nauk o pokoju.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama