Nowy numer 25/2018 Archiwum

Są na skraju wyczerpania

Monstrualny, niemal 200-kilometrowy korek, złożony głównie z samochodów ciężarowych, utworzył się wskutek obfitych opadów śniegu na 700-kilometrowej arterii samochodowej Moskwa-Sankt Petersburg. Pojazdy tkwią w nim od piątku.

"Posunęliśmy się dzisiaj przez cały dzień zaledwie o kilometr" - powiedział w niedzielę przez telefon komórkowy telewizji Rossija 24 kierowca ciężarówki Oleg Bacziłow.

Szosa z Moskwy do Petersburga jest jedną z głównych arterii samochodowych europejskiej części Rosji. Temperatura na trasie w niedzielę pod wieczór spadła do minus 5 stopni Celsjusza.

Wiele osób jest w trasie od trzech dni, kończy im się paliwo, woda, jedzenie - napisała agencja Ria Nowosti.

"Jesteśmy na skraju wyczerpania nerwowego" - telefonował do jednej z gazet kierowca TIR-a.

Korek samochodowy zaczął się tworzyć w piątek. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Tweru (160 km od Moskwy).

Do Tweru udał się minister transportu Federacji Rosyjskiej, Maksim Sokołow, aby naradzić się z tamtejszą administracją nad sposobami walki ze "śnieżną klęską".

Przy zakorkowanej magistrali samochodowej tworzy się z udziałem licznych wolontariuszy punkty, gdzie można otrzymać gorący posiłek, rozgrzać się i skorzystać z pomocy lekarskiej. Bocznymi drogami organizuje się dowóz paliwa.

Zakorkowana trasa prowadzi z Moskwy, przez terytorium obwodu moskiewskiego, twerskiego, nowogrodzkiego i lenigradzkiego, a także ulicami Moskwy i Petersburga.

Na północy łączy się z trasą samochodową "Skandynawia", prowadzącą z Petersburga do Wyborga.

Rząd Rosji planuje zbudowanie autostrady z Moskwy do Petersburga na 2018 rok. Pierwszy, płatny odcinek z dawnej stolicy Rosji do granicy fińskiej ma być oddany do użytku w 2016 r.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  02.12.2012 18:21
  W Polsce bez śniegu za to z udziałem świateł drogowych tworzą się korki.
  Zawsze się zastanawiam, czy te światła są świadomie wyregulowane tak aby tworzyć korki aby pojazdy spaliły jak najwięcej oakcyzowanego i oVATowanego paliwa -wszak jest to też dobre źródło zasilenia budżetu państwa.
 • N7 fan
  03.12.2012 01:57
  Skoro bocznymi drogami organizuje się dowóz paliwa to czy nie można puścić tymi samymi bocznymi drogami obwodnicy-objazdu co by to tak nie stać w tym korku tylko objechać go?
  To w Rosji nieznane ? U nas tak się przecież robi... A karetki jak jeżdżą?...
  doceń 0
 • Fryderyk
  03.12.2012 10:08
  Ciekawe, nie mają tam w Rosji speców od aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych, znających się też na wszystkim innym zielonych, czerwonych, różowych i tęczowych, żeby zaradzili zimie?
  doceń 0
 • MacBlacker
  04.12.2012 16:25
  Ciężarowcy przynajmniej pracują , ale trzeba nie mieć mózgu by jeździć samochodem po zatłoczonych miastach, stojąc w gigantycznych korkach lub udawać się niem w podróż podczas śnieżyc.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama