Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Minister zdrowia: będą zmiany

Decentralizacja NFZ, odrębna instytucja wyceniająca świadczenia, wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń i premiowanie kompleksowej opieki pacjentów w szpitalach - takie zmiany zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz podkreślił, że rozwiązania, które proponuje, mają na celu stopniową reformę systemu ochrony zdrowia. "Zmian nie można dokonywać rewolucyjnie, ale ewolucyjnie" - dodał.

Minister zdrowia podkreśla, że NFZ zostanie zdecentralizowany, zlikwidowana będzie jego centrala. Funkcjonować ma odrębna instytucja dokonująca wyceny świadczeń. "Nie może być tak, że NFZ ustala ceny świadczeń i jednocześnie je kontraktuje oraz kontroluje ich wykonywanie" - powiedział Arłukowicz.

Dodał, że reforma NFZ ma celu zwiększenie wpływu regionów na kształtowanie lokalnej polityki zdrowotnej i wydawanie pieniędzy na świadczenia zdrowotne. Arłukowicz poinformował, że projekt ustawy ws. reformy NFZ zostanie zaprezentowany w nowym roku.

Minister poinformował, że zmieniane są także zasady kontraktowania. "Premiujemy tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentom kompleksową opieką, odpowiednią diagnostykę i leczenie. Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń" - podkreślił.

"Przeprowadzamy także zmiany w instytutach medycznych. Muszą być one sprawniej zarządzane, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony" - podkreślił Arłukowicz. "Szpitale muszą dokonywać całorocznego planowania świadczeń, nie może być tak, że pod koniec roku ograniczane są przyjęcia pacjentów" - dodał.

Dodał, że kolejnym krokiem ma być wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych; w resorcie trwają prace nad tym rozwiązaniem. "Ważne jest, by powstał system, który sprawi, że zmiany w funkcjonowaniu NFZ i dodatkowe ubezpieczenia doprowadzą do wzrostu jakości leczenia" - powiedział.

Minister podkreślił, że do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia przyczyni się także jej informatyzacja. Arłukowicz przypomniał, że już za miesiąc ruszy elektroniczny systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, który umożliwi weryfikację uprawnień pacjentów nad podstawie numeru PESEL. W ocenie ministra ma to ułatwić rejestrację w placówkach medycznych zarówno pacjentom, jak i pracę lekarzom.

Arłukowicz przypomniał, że od 2014 r. mają zostać wprowadzone karty ubezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów i lekarzy. "Na karatach zawarte będą wszystkie informacje dotyczące historii choroby, wykonywanych zabiegów" - powiedział.

Jego zdaniem problem kolejek do lekarzy rozwiąże zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. "Potrzebne są zamiany w kształceniu młodych lekarzy, przygotowujemy rozwiązanie, które uproszczą dostęp do specjalizacji, a ty samym zwiększymy liczę specjalistów" - dodał. Minister chce również zwiększyć rolę lekarzy rodzinnych w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.

« 1 »

Zobacz także

 • kochana
  02.12.2012 12:23
  Dodatkowe ubezpieczenia praktycznie są dla młodych i zdrowych.Zanim wykupi się dodatkowe
  ubezpieczenie przebadają nas dokładnie od stóp
  do czubka głowy.Jeśli znajdą jakoś chorobę
  to odpadniemy na starcie lub ubezpieczenie będzie nie pełne.
  doceń 1
 • MacBlacker
  04.12.2012 16:23
  Biedny...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama