Nowy numer 47/2020 Archiwum

Borg został komisarzem

Maltański polityk Tonio Borg został zaakceptowany przez Parlament Europejski na komisarza ds. zdrowia i praw konsumenckich. Borg jest znanym obrońcą życia oraz przeciwnikiem nadania związkom homoseksualistów takich samych uprawnień, jak parom małżeńskim.

Przeciwko jego kandydaturze lewica prowadziła burzliwą kampanię, wnioskujący nawet o podjęcie specjalnej rezolucji, jeśli otrzyma większość głosów w parlamencie.  Dzisiaj za jego kandydaturą głosowało 386 posłów, przeciwko było 281, natomiast 28 wstrzymało się od głosu. Przeciwko byli przede wszystkim liberałowie, zieloni i komuniści z tzw. Zjednoczonej Lewicy Nordyckiej, ale nie wszyscy, gdyż głosowanie było tajne. Prezydium parlamenty wycofało się także z pomysłu przegłosowania rezolucji w sprawach poglądów Borga o co zabiegała część eurodeputowanych w lewicy. W tej sprawie środowiska chadeckie i konserwatywne ostro się postawiły i prawdopodobnie przewodniczący parlamentu Martin Schulz chciał uniknąć kolejnej dyskusji światopoglądowej, zwłaszcza przed szczytem w sprawie budżetu.

Warto dodać, że na wszystkich Borg zrobił znakomite wrażenie podczas przesłuchań i w tej sytuacji tak liczna grupa głosujących przeciwko niemu świadczy jednak, jak kwestie stosunku do życia i mniejszości seksualnych, odgrywają ważną rolą w Brukseli. Jednocześnie to głosowanie pokazuje, że w przypadku zdecydowanej postawy prawej strony parlamentu, lewica swych najbardziej absurdalnych ideologicznych pomysłów nie jest jeszcze w stanie przeforsować.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się