Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kenia: Biskupi przed wyborami

Do pokojowego i zgodnego z prawem przeprowadzenia wyborów powszechnych biskupi Kenii wezwali władze i mieszkańców tego kraju.

W wydanym oświadczeniu episkopat wymienił problemy, z którymi musi zmierzyć się Kenia. Najpoważniejsze z nich to obniżenie poziomu bezpieczeństwa i ataki grup terrorystycznych, głównie na chrześcijan. Za „bardzo alarmujący” biskupi uznali napływ broni do kraju. Potępili „niechęć i brak czujności” ze strony niektórych służb bezpieczeństwa. Zaapelowali do sądów, by były „niezależne od politycznych manipulacji”.

Biskupi zauważyli, że tworzone przed wyborami koalicje opierają się na powiązaniach plemiennych. „Wzywamy naszych przywódców, by przestali tworzyć grupy izolujące pewne społeczności od reszty kraju” – napisali w oświadczeniu. Zapewnili, że zachęcają Kenijczyków do udziału w wyborach i zaapelowali o zagwarantowanie takiej możliwości wszystkim uprawnionym. Wyborców proszą zaś, by oceniali kandydatów na stanowiska państwowe pod kątem szacunku do Boga, uczciwości i przestrzegania prawa.

Oświadczenie kończy się apelem do młodych Kenijczyków. „Bóg sprawił, że możecie dorastać w pięknym kraju i widzieć skutki wielu ludzkich błędów. Nie idźcie drogą zła, nie dajcie się wykorzystywać egoistycznym jednostkom” – napisali biskupi.

Głosowanie odbędzie się 4 marca przyszłego roku po raz pierwszy według nowej konstytucji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze