Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Atlantis wyruszył w podróż do muzeum

Amerykański prom kosmiczny Atlantis rozpoczął w piątek rano czasu lokalnego 16-kilometrową podróż do ośrodka wystawienniczego kosmodromu im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie, by pełnić tam rolę eksponatu muzealnego.

Liczący blisko 60 metrów długości wahadłowiec został wytoczony z hangaru magazynowego na specjalnej platformie, której podwozie składa się z 76 kół. Platforma ta jest holowana z prędkością zaledwie trzech kilometrów na godzinę i na miejsce przeznaczenia ma dotrzeć dopiero wieczorem.

Amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wycofała swe wszystkie trzy promy kosmiczne ze służby w 2011 roku. Endeavour trafił do Kalifornijskiego Centrum Nauki w Los Angeles, a Discovery do Steven F. Udvar-Hazy Center w Chantilly w stanie Wirginia. Ta ostatnia placówka stanowi część waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, prowadzonego przez Smithsonian Institution.

Atlantis będzie elementem dużej wystawy, która od lipca przyszłego roku ma być dostępna dla zwiedzających kosmodrom.

NASA dysponowała jeszcze dwoma innymi wahadłowcami, ale oba wraz ze swymi siedmioosobowymi załogami zostały utracone w katastrofach - Challenger w 1986 roku, a Columbia w 17 lat później. Columbia była pierwszym promem kosmicznym, który znalazł się na orbicie wokółziemskiej, co nastąpiło w 1981 roku.

 

 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama