Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie ślubujesz, nie studiujesz!

ASP w Gdańsku przyjmuje tylko politycznie poprawnych. Przekonał się o tym jeden z kandydatów. Grzegorz Gilewicz, choć zajął bardzo wysokie miejsce na liście rankingowej, nie został przyjęty na studia, bo odmówił złożenia przysięgi na wierność ideałom humanizmu. Czy talent dziś nie wystarczy, aby zostać artystą?

Jakie treści może zawierać ślubowanie studenta Akademii Sztuk Pięknych? Troskę o dobre imię uczelni, sumienne zdobywanie wiedzy i zdolności artystycznych, koleżeńską postawę i etyczne postępowanie względem społeczności akademickiej. To sprawy dość oczywiste. Ale przysięga, którą składają studenci ASP w Gdańsku zawiera także światopoglądową lojalkę. W jej treści znajduje się zapis o wierności wobec ideałów humanizmu i demokracji. Zatem jeśli jesteś wybitnym twórcą o poglądach monarchistycznych, to dyplomu ASP nie zdobędziesz. Dla władz gdańskiej Akademii lepszy jest przeciętniak-demokrata o miękkich jak ciepłe kluski zasadach moralnych, niż wybitny artysta, który na współczesną papkę postmodernistycznej pseudoetyki zgodzić się nie chce. System odstrzela ich na starcie. Nie ślubujesz, nie studiujesz. Zasada prosta.

Grzegorz Gilewicz jest grafikiem. Poglądowo konserwatystą. Żyje w państwie demokratycznym, ale wolałby monarchię konstytucyjną. W humanizmie nie akceptuje między innymi sceptycyzmu naukowego i relatywnego podejścia do dobra i zła. Sumienie nie pozwoliło mu przysięgać wierności takim wartościom. Dziś większość studentów podpisuje ślubowania bezmyślnie, niejeden nawet nie czyta jego treści. Grzegorz przeczytał. I wziął sobie ją do serca. Lojalki poglądowej nie podpisał, więc uczelnia go nie przyjęła. To nic, że na liście rekrutacyjnej zajął bardzo wysoką, czwartą lokatę. To nic, że swoje słowo traktuje poważnie i ma wyraziste poglądy. Gdańscy artyści mają być monolitem. Najlepiej bez poglądów. Taką politykę prowadzi tamtejsza ASP.

Kto ustalił treść kontrowersyjnego ślubowania? Próbowałem to ustalić. Niestety, ani pani rektor, prof. Ludmiła Ostrowska, ani żaden z prorektorów rozmawiać nie chciał. Władze uczelni zapowiedziały jedynie wydanie oficjalnego komunikatu w tej sprawie w czwartek.

Zastanawia mnie tylko jedno: czy naprawdę sztuka musi być niewolnicą ideologii? Gdyby na przykład chęć studiowania malarstwa w Gdańsku zgłosił współczesny Hans Memling, który poglądowo z demokracją nie miał nic wspólnego, a o humanizmie nie chciałby słyszeć, zostałby odprawiony z kwitkiem. Bo nieważne jakie masz zdolności, ważne jakie masz poglądy. A podobno sztuka jest przestrzenią wolności. Tyle, że nie w Gdańsku. Tamtejsze władze uczelni wolą sztukę ideologizować.

« 1 »

Zobacz także

 • Boleslaw
  23.10.2012 18:54
  Na katolickie uczelnie przyjmuje sie niezaleznie czy ktos wierzy w Boga czy nie. Co znaczy slowo "humanizm"? Prosze o konkretna odpowiedz, definicje. Mierzwia mnie juz wszelkiego rodzaju "nizmy": komunizm, nazizm,relatywizm,itp itd. Niestey wchodzimy w nowa dyktature.Za komunizmu wszystko bylo jasne, gdzie jest wrog a gdzie jest swoj. Teraz wszelkiego rodzaju "izmy" dzialaja w subtelny sposob, z usmiechem na ustach, w bialych rekawiczkach. Sa jednak bardziej agresywne, zaborcze i nietolerancyjne. Dzialaja anonimowo. Ich autorzy sa starannie ukryci.Wchodzimy w epoke gdzie zabrania sie myslec inaczej niz ustawa przewiduje.Wspolczesni dyktatorzy chca aby najlepiej ich poddani w ogole nie mysleli. "Oni juz tam nad tym mysla, jak wymysla, projekt przysla" mowily slowa piosenki z czasow komuny.Nic sie nie zmienilo
 • gość
  11.11.2012 20:16
  Szkoda, że żeby dostać się np. na KUL (uczelnia dotowana ze środków publicznych) trzeba przynieść zaświadczenie od proboszcza, a jeśli ktoś takiego nie ma, bo np. nie należy do kościoła, to wylatuje...

  Belka w oku..
  doceń 1
 • BOLO
  23.12.2012 23:25
  Ten artykuł to stek bzdur. Kto to pisał pytam się?
  doceń 1
 • ja
  28.03.2013 03:02
  katolickie pieprzenie
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama